Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Fotografia Haralda Bema – Galeria Smolna w Rybniku

Facebook Twitter

Galeria Smolna zaprasza na wystawę fotografii Haralda Bema pt. „Cmentarze żydowskie w województwie śląskim".

fot.Suazo_Aguirre/ pixabay.com

Harald Bem zbiorem fotografii oddaje hołd ludziom i poświęconym im miejscom, gdzie próżno szukać oznak pietyzmu, jak to ma miejsce na cmentarzach katolickich. Nie oznacza to jednak, że Żydzi nie oddają należnej czci swoim zmarłym. Czynią to w odmienny sposób. Ta właśnie odmienność, widoczna na pierwszy rzut oka po przekroczeniu bramy kirkutu, czyli cmentarza żydowskiego, przyciąga. Miejsca te są dla nas w pewien sposób egzotyczne. Wystawa ma również charakter retrospektywny. Fotografie wykonane kilkanaście lat temu ukazują kirkuty w czasie, kiedy wiele z nich, na skutek braku jakiejkolwiek pielęgnacji, niszczeje. Dopiero w kolejnych latach cmentarze żydowskie otoczone zostały opieką, co skutkowało znacznymi zmianami w ich wyglądzie. Zobaczymy więc rejestrację fotograficzną miejsc, które mogą wyglądać już zupełnie inaczej, ale jednocześnie miejsc, w których w sposób namacalny zatrzymał się czas.

Harald Bem – fotograf, nauczyciel fotografii, członek Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, oprócz wystawy „Cmentarze żydowskie w województwie śląskim” brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Był również jurorem w konkursach fotograficznych o zasięgu międzynarodowym.

Prace autora będzie można oglądać od 8 stycznia do 29 lutego w Galerii Smolna (Filia nr 8 PiMBP w Rybniku, ul. Reymonta 69 – budynek SP 34).

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj