Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Fundacja JSW z ogromnym wsparciem dla cieszyńskiego szpitala

Facebook Twitter

W przypadku Szpitala Śląskiego w Cieszynie można śmiało powiedzieć, że dobro powraca. W dobie pandemii placówkę wspierają liczne przedsiębiorstwa, firmy i instytucje, a także osoby prywatne. Szpital Śląski, w tym trudnym okresie walki z koronawirusem, otrzymał darowiznę w wysokości 250 000 zł na zakup sprzętu medycznego, służącego m.in. do diagnostyki i hospitalizacji chorych na COVID-19.

Hojnego wsparcia finansowego udzieliła Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej, której pracownicy zamieszkują Śląsk Cieszyński i korzystają z opieki zdrowotnej w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Ponadto, w ramach akcji #WdzięczniMedykom inicjowanej przez Caritas Polska oraz Fundację JSW, Szpital Śląski otrzymał 2 respiratory o wartości niemal 65 tys. złotych.

Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej od początku pandemii aktywnie angażuje się w pomoc dla szpitali w regionie. Wśród wspieranych przez nią placówek znajduje się m.in. Szpital Śląski w Cieszynie, któremu Fundacja przekazała 250 000 zł na zakup sprzętu, pomagając tym samym placówce w trudnej walce z COVID-19. Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej przyłączyła się także do akcji społecznej #WdzięczniMedykom organizowanej przez Caritas Polska. W ramach przedsięwzięcia „Ratujemy życie – respiratory dla szpitali w regionie” Fundacja JSW sfinansowała zakup 30 respiratorów dla śląskich szpitali, z których dwa Caritas Polska dostarczył do Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Z przekazanych przez Fundację Jastrzębskiej Spółki Węglowej środków Szpital Śląski zakupił specjalistyczny sprzęt medyczny. Największa część dotacji, bo aż 151 000 zł została przeznaczona na zakup urządzenia do monitorowania rzutu serca metodą kalibrowaną i niekalibrowaną. Sprzęt ten pozwala na ocenę układu krążenia u chorych wentylowanych mechanicznie, ciągły pomiar funkcjonowania mięśnia sercowego oraz ocenę postępu choroby ARDS, czyli zespołu ostrej niewydolności oddechowej, występującej u Pacjentów chorych na COVID-19. Ponadto, zakupiony został mobilny aparat USG, który wykorzystywany będzie w Oddziale Obserwacyjno–Zakaźnym. Sprzęt umożliwia diagnostykę przyczyn niewydolności oddechowej oraz przyłóżkową kontrolę stanu pacjentów, dzięki czemu nie będą musieli być przewożeni na RTG płuc. Aparat jest także wyposażony w ekran dotykowy, zamiast przycisków, co ułatwi jego dezynfekcję. Wartość tego sprzętu to 85 000 złotych.

Bardzo dziękujemy za ten wspaniały gest i wsparcie finansowe. Dzięki niemu Szpital mógł zakupić sprzęt, który jest niezwykle pomocny w nierównych i trudnych zmaganiach z koronawirusem. Największa część środków została przeznaczona na zakup specjalistycznych urządzeń takich jak urządzenie do monitorowania rzutu serca, które wykorzystywane będzie w Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej oraz mobilny aparat USG, który umożliwia bieżącą kontrolę stanu pacjenta przy łóżku. Dobór sprzętu był konsultowany z naszymi lekarzami specjalistami, aby urządzenia w jak najlepszym stopniu wspierały leczenie pacjentów

– mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Cieszyńska placówka, w ramach wsparcia finansowego, zakupiła także 30 termometrów służących do bezdotykowego pomiaru temperatury oraz reduktory do butli tlenowych, przeznaczone do dystrybucji tlenu w tlenoterapii. Będą one pracowały w zestawach z butlami z tlenem medycznym w kontenerowej pracowni diagnostyki obrazowej przy Izbie Przyjęć, która jest dedykowana pacjentom z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024