Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Fundusz Ochrony Środowiska wspiera latające laboratorium Uniwersytetu Śląskiego

Facebook Twitter

Ćwierć miliona złotych - dotację w takiej wysokości otrzymał Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Dzięki niej naukowcy będą mogli dokupić nowe sprzęty, które wykorzystają w kolejnych pomiarach jakości powietrza w regionie.

Sprzęty będą latały nad naszymi głowami. I to dosłownie, bowiem w nową aparaturę wzbogacony zostanie balon uniwersytetu, który badania prowadzi latając nad Śląskiem.

Jak mówi prowadząca badania dr hab. Marola Jabłońska, kierownik Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery, sprawdzany jest nie tylko pył PM na różnych wysokościach, ale również badane są gazy:

Mariola Jabłońska: Badamy zawartość czy stężenie tlenku węgla, dwutlenku węgla, tlenku azotu, dwutlenku azotu, również lotnych związków organicznych. Przy jednym przelocie będziemy mieli kilka urządzeń podpiętych po to, żebyśmy mogli monitorować jak się kształtują zanieczyszczenia na różnych wysokościach. To nam umożliwi interpretację rozprzestrzeniania się tych zanieczyszczeń, jak również wyznaczania dokładnie warstwy mieszania, do jakich sięgają te zanieczyszczenia i powyżej.

Więcej o pracy naukowców na wysokościach w sobotnim programie Eko Patrol Radia 90. Zapraszamy po godzinie siódmej.

Posłuchaj poprzednich programów Eko Patrol Radia 90.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj