Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Funkcjonariusze świętują. Trzy dekady cieszyńskiej Straży Miejskiej [FOTO]

Facebook Twitter

15 maja Straż Miejska w Cieszynie obchodziła swoje 30-lecie działalności. W związku z tym jubileuszem oraz zbliżającymi się obchodami Święta Straży Miejskiej, dzisiaj (27.08.) w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” odbyła się uroczystość, podczas której cieszyńska jednostka Straży Miejskiej podsumowała trzy dekady działalności.

W nadchodzącą niedzielę przypada Święto Straży Miejskiej, święto ustanowiono na pamiątkę uchwalenia w 1997 roku Ustawy o Strażach Gminnych/Miejskich i to właśnie z tej okazji spotykamy się dzisiaj na uroczystej zbiórce. Jest jeszcze jeden szczególny powód tej uroczystości to trzydziestolecie Straży Miejskiej w Cieszynie

– mówi podczas spotkania Jacek Bąk, Komendant Straży Miejskiej w Cieszynie.

Straż Miejska w Cieszynie rozpoczęła swoją działalność w 1991 roku. Jej założycielem był ówczesny burmistrz miasta Cieszyna dr Jan Olbrycht, który 25 kwietnia 1991 roku wydał zarządzenie nr 2, w sprawie utworzenia z dniem 15 maja 1991 roku Straży Miejskiej w Cieszynie.

W dniu 25 kwietnia 1991 roku ówczesny Burmistrz Cieszyna dr Jan Olbrycht Zarządzeniem nr 2 powołał cieszyńską Straż Miejską, a pierwsze patrole Straży Miejskiej pojawiły się na ulicach Cieszyna w czerwcu 1991 roku. Na siedzibę Straży wyznaczono pomieszczenie Urzędu Miejskiego przy ul. Kochanowskiego. To dzisiaj także okazja do świętowania jubileuszu trzydziestolecia powstania naszej straży

– dodaje Jacek Bąk. Na początku Straż Miejska funkcjonowała na zasadach właściwych dla wydziału Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Strażnicy pracowali od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 do 22.00, a ich podstawowym zadaniem, zgodnie z przepisami, było wykonywanie czynności administracyjno-porządkowych na terenie miasta.

Obecnie cieszyńska Straż Miejska pracuje 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Strażnicy każdego dnia realizują szereg interwencji, a ich praca przyczynia się m.in. do poprawy jakości życia mieszkańców w mieście. Strażnicy podczas wykonywania czynności służbowych regularnie współpracują z wieloma podmiotami m.in. z Policją, Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, Miejskim Zarządem Dróg, Zakładem Gospodarki Komunalnej.

Obecnie w Straży Miejskiej w Cieszynie pracują 32 osoby. W tym 25 strażników, 4 operatorów, którzy obsługują monitoring miejski znajdujący się w pomieszczeniu dyżurnych, oraz 2 osoby w administracji, a także osoba koordynująca program NaprawmyTo.)

Straż Miejska w Cieszynie prowadzi swoją stronę internetową oraz fanpage na Facebooku, gdzie regularnie dodaje informacje dotyczące przeprowadzanych interwencji, a także ważne informacje z życia jednostki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2023