Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Fuzja Światów – Wieczór Sztuk

Facebook Twitter

Kolumbia, Peru, Polska. Te trzy światy będą przenikać się w piątek (9.05.) w chwałowickim Domu Kultury. Artyści z różnych stron, różnymi formami będą wyrażać swój zachwyt otaczającym ich światem.

W programie:

  • Magdalena Giesek – wernisaż wystawy malarstwa (Galeria Kolumnowa)
  • Javier Bernal-Arevalo – video-art (Galeria Kolumnowa)
  • Agnieszka Malinowska-Davila – wernisaż wystawy fotografii pt. „Magia Peru – krajobrazy, ludzie i przyroda” (Galeria Fotografii DeKa)
  • Jolanta Szabłowska – wernisaż wystawy fotografii pt. „GreenGiloow.com” (Galeria Drugiego Planu)
  • Grecco Calderón Chávez – koncert kameralny – charango i śpiew (Galeria Kolumnowa)
  • Galeria Peruart – kiermasz rękodzieła z Ameryki Południowej

Wystawa w Galerii Kolumnowej czynna do 30.06.2014 r., wystawy w Galerii Fotografii DeKa i Galerii Drugiego Planu czynne będą do 15.06.2014 r.

Wieczór Sztuk w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach w piątek (9.05.) o godzinie 18.00.

WSTĘP WOLNY!

Magdalena Giesek – urodzona w Gdańsku w 1979 r. absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego i Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją pasję do malarstwa odkryła podczas pobytu w Ameryce Południowej w 2002 r. Rozkoszne pejzaże i egzotyczne kształty otworzyły ją na kolor, który stał się jej ulubioną formą wyrazu artystycznego. Poszukiwanie nowych inspiracji zaprowadziły ją do Hiszpanii w 2005 roku, gdzie rozwinęła technikę i formy ekspresji. Jej styl odzwierciedla różnorakie sposoby komunikacji m.in. prymitywizm latynoamerykański, bowiem artystka przede wszystkim poszukuje bezpośredniego dialogu z odbiorcą, gdzie kluczowa rolę w wyrazie odgrywa kolor, bez zbędnych podtekstów i zdobników. Jej prace były wystawiane w Hiszpanii. Włoszech, Niemczech, Polsce, Japonii i Kolumbii. Artystka była dwukrotną stypendystką Fundacji dla Artystów, założoną przez Lucasa Karrvaza.

Na wystawie w Rybniku zobaczymy „Latynoskie inspiracje” – cykl nasyconych żywymi barwami, optymistycznych obrazów inspirowanych cudownymi krajobrazami wybrzeża karaibskiego. A oto ich tytuły: KAWIARNIA, PLAŻA, W SKALI BEAUFORTA, LEKARZ RODZINNY, SERWIS SPOŁECZNOŚCIOWY, MISTRZOSTWA W PIŁCE NOŻNEJ, WŁADCY PODNIEBIENIA, PALO QUEMAO, JASZCZURKA, POŁÓW DNIA, KACZKA, PERŁY, TORRO, KURKA, FILM, CYRK.

Javier Bernal-Arevalo – artysta wizualny urodzony w Bogocie, w Kolumbii w 1970 roku. Edukacja na prestiżowych uczelniach w Kolumbii, w dziedzinie malarstwa, kinematografii, teatru i projektowania dała artyście solidne podstawy do interdyscyplinarnej twórczości. Można dostrzec w niej upodobanie do wyrażania się za pośrednictwem rysunku oraz fascynacje kinem, ponad to ciekawy dobór materiałów do instalacji oraz umiejscowienie ich w nietypowych przestrzeniach, dają jego sztuce wyjątkowy wymiar. Wysiłki artysty po raz pierwszy zostały dostrzeżone w 2001 roku, podczas konkursu młodych talentów “Equinoxio”, zorganizowanym przez Uniwersytet Narodowy (Bogota, Kolumbia), gdzie video “Arrithmeosis” (Arytmia) zostało nagrodzone w kategorii nowe środki wyrazu. Artysta ciągle pogłębia analizę nad współczesnymi formami wyrazu w sztuce, co owocuje ciekawymi pracami interdyscyplinarnymi oraz licznymi nagrodami. Obecnie Javier Bernal Arevalo jest stypendystą Central Saint Martins w Londynie. Mieszka i pracuje w Kolumbii i Europie.

W Rybniku Javier zaprezentuje swoje dwie czarno-białe animacje pokazujące historyczno-społeczne oblicze Kolumbii. Animowane rysunki, z których powstały dwa filmy, przybliżą widzowi proces niepodległościowy w Kolumbii oraz opowiedzą o trudnej rzeczywistości peryferii, gdzie często uprawa nielegalnych roślin jest jedyną alternatywą.

Momentum – animacja powstała z 247 rysunków i opowiada o zrywie ku niepodległości Kolumbijczyków. Film został nagrodzony przez Muzeum Niepodległości w Kolumbii i Uniwersytet Javeriana w 2013 r. w konkursie „Historyczne interwencje”.

Sen o restytucji – animacja, na którą składają się 694 rysunki, film będący częścią instalacji artystycznej poświęconej tematyce nielegalnych upraw w Kolumbii. Projekt został nagrodzony przez Fundację Flora Ars Natura oraz Ministerstwo Kultury Kolumbii w 2013 roku. Ponadto zostanie zaprezentowany, nakręcony w 2013 roku w Hondzie i Bogocie.

MAGIA PERU – KRAJOBRAZY, LUDZIE I PRZYRODA

Autorka wystawy o sobie: Fotografowanie to dla mnie pasja i magia w jednym. Z podróży przywożę nie tylko wspomnienia, ale i zdjęcia ciekawych miejsc, niezwykłych ludzi i pięknej przyrody. Bez fotografii nie wyobrażam sobie życia. Interesują mnie jej rożne rodzaje: fotografia przyrodnicza, pejzażowa, makrofotografia i portretowa. Fotografowanie oferuje mi dużo satysfakcji. Chciałabym, aby każda osoba oglądając moje prace poczuła te same emocje, jakie ja czułam robiąc zdjęcia.

Agnieszka Malinowska-Davila prowadzi Galerię Tropikalnystyl.pl, która została stworzona, aby poprzez twórczość artystów z krajów Ameryki Południowej pokazać w Polsce, radość życia ludzi tej części Ziemi. Żywe kolory, gorące rytmy, wspaniałe słońce, bajeczne plaże, egzotyczne smaki, to wszystko jest wyrazem cudownych tropików. Etniczna biżuteria, ubrania, instrumenty muzyczne, wyroby rękodzieła zrobione z naturalnych materiałów i składników, są wyrazem flory i fauny Indian, dają radość i dobrą energię. Tą energię widać doskonale w fotografiach Agnieszki, która swoimi obrazami przepięknych krajobrazów, cudownych ludzi i doskonałości przyrody, emocjonalnie ukazuje nam MAGIĘ PERU.

GREENGILOOW.COM    

Plenery z małej wioski na Roztoczu. Green Giloow, to moja zaczarowana kraina. Wąskie pola wijące się jak wstążki w różnych odcieniach zieleni. Spokój i ukojenie. Tutaj czas dla artysty biegnie powoli od wschodu do zachodu słońca, a przelewające się przez wzgórza minuty niosą z sobą zapachy, smaki, kolory, światło, szum zboża na wietrze, śpiew ptaków, chmury płynące po niebie i okazje do zapolowania na fotograficzne kadry. Roztocze, to od wielu lat ulubione miejsce autorki na wyprawy z aparatem. Na 24 fotografiach roztoczańskie krajobrazy i klimaty, na które nie można pozostać obojętnym.

Jolanta Szabłowska – Artysta Fotografik, Członek Rzeczywisty Fotoklubu RP, Współzałożycielka Fotoklubu Szczecin, członek Grupy Fotograficznej Piktorialni.art.pl. Inicjatorka, organizatorka i uczestnik plenerów fotograficznych na Roztoczu, w Pieninach, w Beskidach, w Górach Stołowych, w Zachodniopomorskim, w Toskanii. Kurator i opiekun wystaw w Galerii LIBRA w Szczecinie, mieszczącej się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego. W dorobku wystawy indywidualne m.in. „Oswajanie zaświatów”, „Chwila Koloru”, „W Krainie Elfów”, „Rejs” oraz kilkadziesiąt zbiorowych. Udział, akceptacje oraz wyróżnienia i nagrody w konkursach fotograficznych.

Grecco Calderón Chávez – pochodzi z Peru i jest jedynym profesjonalnym charanguistą w Polsce. Jego muzyka to owoc wieloletniego doświadczenia. Muzyczny świat Grecco to muzyka bardzo melodyjna, niepozbawiona również refleksji.  Artysta stara się ukazać słuchaczom niesamowite możliwości brzmieniowe charango oraz to jak czuje własną muzykę –  jednym słowem „potrafi wydobyć duszę z instrumentu”. Charango – to niewielki andyjski instrument strunowy. Tradycyjne pudło rezonansowe wyrabiano niegdyś ze skorupy pancernika. Jest jednym z nielicznych instrumentów strunowych, które wyewoluowały do swojej wyjątkowej osobliwej formy. Instrument w obecnej postaci powstał w XVIII w., pierwowzorem były gitary renesansowe, które pojawiły się w Kolonii hiszpańskiej w XVI w. Charango to symbol krajów andyjskich, w Boliwii jest uważane za instrument narodowy, a w Peru uznane zostało za własność kulturową. Instrument początkowo służył do akompaniamentu pięknych andyjskich melodii, jednak z upływem czasu z powodzeniem zaczął być stosowany, jako instrument solowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj