Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Galeria Historii Miasta Jastrzębia-Zdroju zostanie przeniesiona do budynku Spółki Brackiej. Co jeszcze się zmieni?

Facebook Twitter

To już pewne. Galeria Historii Miasta Jastrzębia-Zdroju zostanie przeniesiona do budynku Sanatorium Spółki Brackiej przy ulicy 1 Maja, a nie jak rozważano do zrewitalizowanej Łaźni Moszczenica. W jej dotychczasowej siedzibie w pouzdrowiskowym budynku powstanie Urząd Stanu Cywilnego.

W ubiegłym tygodniu doszło do spotkania Janusza Jurczaka dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju, któremu podlega Galeria Historii Miasta, z projektantem i z Miejskim Zarządem Nieruchomości, który będzie przeprowadzał remont pomieszczeń:

Janusz Jurczak: Pani projektant była w Spółce Brackiej, obejrzeliśmy sobie wszystkie pomieszczenia, powiedzieliśmy czego oczekujemy. (…) Żeby pani projektant poczuła powiew lat 20. tego klimatu, zaprosiliśmy ją do odwiedzin w Galerii Historii Miasta, żeby zobaczyła jak obecnie wygląda wystawa etnograficzna, jakie mamy plany o wystawie o uzdrowisku. Jesteśmy dalej jednym wielkim miejskim ośrodkiem kultury, jak planujemy przenosiny, to robimy to wspólnie.

Remontu nowej siedziby Galerii Historii Miasta należy spodziewać się jesienią

Najpierw wyremontowane mają zostać pomieszczenia na parterze.

Koszt póki co jest nieznany, trwa jego szacowanie

– mówi rzecznik Urzędu Miasta Barbara Englender przekonując, że to dobra zmiana:

Barbara Englender: Galeria Historii Miasta zyskuje nową, dużą siedzibę w Sanatorium Spółki Brackiej, natomiast Urząd Stanu Cywilnego od dawna już prosił się o przeniesienie, dlatego, że ten budynek, który obecnie jest wykorzystywany na ul. Zielonej nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki przeniesieniu go do samego serca Parku Zdrojowego jastrzębianie, którzy będą chcieli wziąć ślub, będą mogli to zrobić w pięknej scenerii, połączyć ślub z sesjami fotograficznymi.

Remont budynku na potrzeby Urzędu Stanu Cywilnego pochłonie ponad 7 mln złotych. Rozpocząć ma się jesienią tego roku i trwać ma dwa lata.
Marcin Boratyn kierownik Galerii Historii Miasta przebywa na zwolnieniu lekarskim. GHM zatrudnia obecnie 6 osób.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024