Galeria Rzeczna w Rybniku zaprasza na oprowadzanie kuratorskie
Galeria Rzeczna już jutro zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie rzeźb Adolfa Ryszki.

Szacowany czas czytania: 02:35
Galeria Rzeczna w Rybniku zaprasza do udziału w spotkaniu z człowiekiem wybitnym. To wyjątkowa okazja, by wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „Adolf Ryszka. Wspomnienie mistrza”. W czwartek i w piątek (6-7.06.) w naszym regionie o sztuce tego artysty opowiadać będzie dr Jarosław Pajka. Zaprasza Nina Giba z Galerii Rzeczna.
Nina Giba: Doktor Jarosław Pajek z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie piastuje stanowisko kierownika działu wystaw i kolekcji. Będzie to wyjątkowa i bardzo rzadka okazja, żeby spotkać tak wyspecjalizowanego i jednocześnie i artystę i edukatora właśnie u nas na Śląsku, w Rybniku. Jest to też o tyle ważne, że dr Pajek jest kuratorem prezentowanej w Galerii Sztuki Rzeczne wystawy „Adolf Reszka Wspomnienie mistrza”. Właśnie w związku z tą wystawą dr Pajek będzie gościł w galerii przez dwa dni.
Oprowadzanie kuratorskie zaplanowano na piątek (7.06.):
Nina Giba: To byłaby super okazja, żeby młodzież spotkała się z tak wybitnym specjalistą i posłuchała jego opowieści o Adolfie Ryszce, którego znał osobiście, stąd też tytuł „Wspomnienie mistrza”. Bardzo dużo takiej prywatnej energii jest w tej opowieści doktora Pajka o Adolfie Ryszce.

W czwartek (06.06.) o 18.00 spotkanie z dr Jarosławem Pajkiem na temat działalności Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Nina Giba: Żeby dowiedzieć się, czym oni się zajmują, bo Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku to narodowa instytucja sztuki, szeroko zajmująca się również edukacją z zakresu rzeźby, ale dająca także przestrzeń do tego, żeby przyjechać do nich i odbyć przez jakiś czas na przykład taki plener, w którym pracuje się w ich wyspecjalizowanych pracowniach, dedykowanych praktycznie każdemu gatunkowi rzeźby.
Oprowadzenie kuratorskie w piątek (7.06.) od 12.30.
O prowadzącym:
dr Jarosław Pajek – kierownik działu wystaw i kolekcji w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach; dyplom – Technik Konserwacji Rzeźby (1983). Studiował na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; dyplom w Pracowni Rzeźby prof. Sławomira Mieleszki (1989). Odbył studia podyplomowe muzealnicze na Wydziale Historycznym w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2003). W 2013 roku obronił doktorat na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 1992 roku pracuje w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jest kuratorem i kustoszem kolekcji rzeźby.
Jako artysta tworzy w zakresie rzeźby: medale, małe formy rzeźbiarskie, rzeźbę kameralną i plenerową. Swoją twórczość prezentował na wystawach indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Muzeów Regionalnych – w Siedlcach i Stalowej Woli.
Czytaj także: