Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gaz groził wybuchem, służby go odcięły. „Ale co dalej?” pytają mieszkańcy

Facebook Twitter

Bez ciepłej wody i bez możliwości uruchomienia kuchenki gazowej. Tak wygląda przygotowanie do świąt i tak prawdopodobnie będą wyglądały najbliższe święta dla mieszkańców pięciu bloków w Leszczynach.

Fot. psgaz.pl

Z powodu nieszczelności rur i ulatniającego się gazu Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podjął decyzję o odcięciu gazu do tych budynków.

Powiedzieli nam, że żyjemy na tykającej bombie

– mówi nam jedna z mieszkanek osiedla:

Firma, która sprawdziła wszystko dokładnie, okazało się, że siedzimy na tykającej bombie. Odciąć od gazu, żeby nie doszło do większej tragedii.
Radio 90: A ten gaz się gdzieś ulatnia?
We wszystkich trzech klatkach w piwnicy
Radio 90: Co oznacza dla was brak gazu, dwa dni przed świętami?
Nie mamy ciepłej wody, nie mamy jak ugotować niczego. Wszyscy mamy junkersy na gaz, piece na gaz. Zostaliśmy bez niczego.
Radio 90: Jak pani sobie wyobraża święta?
Nie mam pojęcia jak to będzie, a ma być zrobione po Nowym Roku, dostaliśmy taką informację.

Hanna Piórecka rzecznik prasowa Urzędu Miasta i Gminy w Czerwionce Leszczynach potwierdza, że usunięcie awarii może potrwać nawet tydzień. Wszystko przez okres przedświąteczny i trudności ze znalezieniem specjalistycznych ekip naprawiających instalacje gazowe. Nieszczelności na sieci gazowej odkryli pracownicy ZGM-u podczas corocznych przeglądów technicznych budynków:

Doszło do nieszczelności, więc staraliśmy się w pierwszej kolejności skutecznie zabezpieczyć te nieszczelności. Najlepszym z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców zabezpieczaniem, jest natychmiastowe odcięcie gazu. Wiemy, że ta sytuacja jest bardzo trudna, jest okres przedświąteczny. Mieszkańcy gotują, szykują się do świąt, ale my też robimy co możemy. Kierujemy się w pierwszej kolejności bezpieczeństwem mieszkańców. Staraliśmy się zorganizować kilka ekip z uprawnieniami, które w tym trudnym czasie będą w stanie uszczelnić instalacje gazowe w tych miejscach.

Przepraszamy mieszkańców za utrudnienia, ale bezpieczeństwo jest najważniejsze

– podkreśla Hanna Piórecka rzecznik prasowa Urzędu Miasta i Gminy w Czerwionce-Leszczynach:

Czas jest trudny, bo to jest końcówka roku, jest okres przedświąteczny, a jeszcze do tego pandemia. Co najmniej pięć ekip pracuje w Leszczynach i stara się jak najszybciej, ale prawidłowo, właściwie zabezpieczyć te instalacje gazowe.
Radio 90: Jak długo może potrwać  uszczelnianie systemu?
Od kilku dni do tygodnia. Uwzględniając to, że po drodze niestety mamy święta. Przepraszamy mieszkańców, za wszelkie niedogodności, ale w pierwszej kolejności musimy kierować się ich bezpieczeństwem.

Gaz został odcięty w pięciu blokach przy Placu Grunwaldzkim, na ulicy Reymonta, Broniewskiego i Żeromskiego w Leszczynach. Należą one do Wspólnot Mieszkaniowych, są tam także mieszkania komunalne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj