Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gdy ludzie chorują na lęk. To będzie ciekawy wykład!

Facebook Twitter

To będzie bardzo ciekawa prelekcja. Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej proponuje spotkanie online na temat fake newsów i teorii spiskowych. Naukowcy chcą pomóc nam odnaleźć się w szumie informacyjnym.

Wydarzenie pt. „Pandemia czy plandemia, czyli jak przez wieki oszuści żerowali na ludzkim strachu” odbędzie się w czwartek (5.11.):

Będzie to opowieść podczas której, na podstawie historii epidemii, bo przecież  SARS COVID 2 i wywoływana przez niego choroba Covid 19 to nie pierwsza i też nie ostatnia pandemia dotykająca ludzkość. Nasi prelegenci Aleksandra i Jakub Stefaniakowie pokażą jak chronić się przed naciągaczami i oszustami. Jak odróżnić fake news od prawdziwego newsa,  a przede wszystkim jak nie dać się wciągnąć w kolejne teorie spiskowe.

Jak mówi prof. Aleksandra Ziembińska- Buczyńska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej ślepe podążanie za wszystkimi informacjami jest bardzo szkodliwe: dla edukacji, rozwoju, ale też zdrowia, a nawet życia:

Dlatego też tak ważne jest, żebyśmy uczyli się krytycznego myślenia i selekcjonowali fakty. Właśnie po to, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

Spotkanie zostanie poprowadzony przez dermatolog Aleksandrę Stefaniak oraz programista Jakuba Stefaniaka.

Połączyła ich miłość do gier planszowych, co pozwoliło im stworzyć grę pod tytułem „Antyszczepionkowcy bis” Jest to gra, która ma prostować fałszywe  informacje na temat szczepień, działając jak zabawna, oparta na faktach, ważna, a przy tym łatwa w  odbiorze opowieść. Spotkanie odbywa się on-line na platformie ZOOM.

Udział jest bezpłatny, spotkanie na platformie Zoom w czwartek (5.11.) o godzinie 16:30.

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieć możliwość prześledzić historię dotychczasowych epidemii – zaczynając od czasów Imperium Rzymskiego poprzez średniowiecze aż po czasy współczesne – i na ich podstawie dostrzec schemat powstawania teorii spiskowych. Zapoznają się również ze sposobami na odróżnienie fake newsa od faktu i dowiedzą się, jak zachować zdrowy rozsądek wobec zalewu informacji. Organizatorzy zwracają uwagę na niebezpieczną tendencję do wiary we wszystkie doniesienia, również te dotyczące rzekomych lekarstw, których skuteczność nie posiada jeszcze potwierdzenia klinicznego. Dzięki wykładowi będzie można zauważyć, gdzie przebiega granica między sceptycyzmem a przesadną ufnością w sytuacjach dotyczących pandemii.

Aby wziąć udział, należy 5 listopada dołączyć do spotkania pod linkiem do platformy Zoom.

Więcej informacji znajduje się na stronie wydarzenia na Facebooku. https://www.facebook.com/events/4165468673479754/

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj