Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gdy szkoła zamknięta… Co mają zrobić rodzice?

Facebook Twitter

Jeśli nagle zamknięto żłobek, przedszkole czy szkołę rodzic może zostać w domu z dzieckiem i skorzystać z zasiłku opiekuńczego- informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To ważna informacja w naszym regionie, gdzie w związku z koronawirusem w Rybniku zamknięto do odwołania 3 placówki. Co zrobić aby skorzystać ze świadczenia?

Aby skorzystać z tego świadczenia ważne są trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a sytuacja zamknięcia placówki rzeczywiście jest nieprzewidziane

– podkreśla Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracujący na umowie zlecenie lub w prowadzą własną działalność gospodarczą.

Zasiłek opiekuńczy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje bez okresu wyczekiwania. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą warunkiem posiadania prawa do zasiłku opiekuńczego jest terminowe opłacanie dobrowolnej składki chorobowej i przerwanie działalności na czas sprawowania opieki.

Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia

– dodaje rzeczniczka ZUS.

Rodzic chcący uzyskać taki zasiłek musi złożyć swojemu pracodawcy wniosek Z-15 A i dołączyć do niego oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka,przedszkola lub szkoły.
Uwaga: Wniosek o zasiłek opiekuńczy (Z-15A), należy złożyć przy każdorazowym ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy, z wyjątkiem przypadków nieprzerwanych okresów sprawowania opieki nad tym samym dzieckiem.

Jeśli zasiłek będzie wypłacany przez ZUS dodatkowo należy złożyć wypełnione przez płatnika składek zaświadczenie:
– na druku Z-3 – dla pracownika
– na druku Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych
Osoba prowadząca działalność gospodarczą składa zaświadczenie na druku Z-3b do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021