Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gdzie rozpalić ognisko w lesie? Leśnicy publikują regulamin

Facebook Twitter

Za Nadleśnictwem Rybnik przypominamy gdzie można rozpalić ognisko w lesie. Są do tego wyznaczone miejsca, jest też regulamin, tak by ogień między drzewami cieszył, a nie spowodował pożaru. Z tego artykułu dowiecie się więcej.

Ognisko w lesie. Gdzie można je rozpalić?

Zgodnie z instrukcją Ochrony Przeciwpożarowej Lasu z 2020 r. tereny na których rozpalić możemy ognisko w lesie, powinno służyć jedynie do celów turystyczno-wypoczynkowych. Posługiwanie się tzw. otwartym ogniem za każdym razem wymaga złożenia pisemnego wniosku i dokonania stosownych uzgodnień co do określenia miejsca w którym ma ono powstać oraz warunków bezpiecznego posługiwania się owym ogniem w lesie.

– podają leśnicy.

Leśnictwa, z którymi trzeba się skontaktować oraz miejsca, w których można rozpalić ogniska:

  • Leśnictwo Leboszowice oddz. 310b – Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Smolnica”
  • Leśnictwo Książenice oddz. 67k – Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Głębokie Doły”
  • Leśnictwo Szczotki oddz. 186t – Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Dróżka Kopruszka”
  • Leśnictwo Wielopole
    a) Oddz. 179h – Wiata przy „Białej Drodze”
    b) Oddz. 178n – Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Szkółka”
  • Leśnictwo Chwałęcice oddz. 8a – Polana śródleśna
  • Leśnictwo Żory oddz. 183c – Wiata przy ścieżce rowerowej „Palowice”

Korzystanie z miejsca palenia ognia jest dozwolone przez cały rok, z wyłączeniem okresu w którym istnieje ryzyko trzeciego stopnia zagrożenia pożarowego

– instruują leśnicy w regulaminie, w którym opisano także, że przed przystąpieniem do rozpalenia ogniska powinniśmy uzyskać niezbędne pozwolenie dokonując zgłoszenia, minimum 7 dni przed planowanym „rozpaleniem”. W owym zgłoszeniu powinniśmy zawrzeć informację o miejscu, dacie, godzinach, ilości zgromadzonych oraz osobie odpowiedzialnej na czas trwania ogniska.

Wniosek powinien wyglądać tak:

Osoby korzystające z miejsca palenia ogniska ponoszą pełną za nie odpowiedzialność:

Przed przystąpieniem do rozpalenia ognia należy zabezpieczyć we własnym zakresie środki potrzebne do dogaszenia jego pozostałości (np. pojemnik z wodą), oraz środek łączności (np. telefon komórkowy) umożliwiający zaalarmowanie służb w przypadku rozprzestrzeniania się ognia poza miejscem wyznaczonym. Ogień można palić wyłącznie w centrum utwardzonego obszaru, w miejscu jednoznacznie do tego przeznaczonym, a płomienie nie powinny przekraczać 1 metra wysokości.

Po zakończeniu palenia ognia, niespalone drewno należy zgasić i pozostawić w skutecznym porządku. Wszelkie pytania i wątpliwości powinny być kierowane na adres rybnik@katowice.lasy.gov.pl.

No i jeszcze jedno:

Jeśli zauważysz pożar, dzwoń pod wskazane numery:

  • 112
  • 998
  • 32 422 37 48

Czytaj także:

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj