Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gdzie są ekrany akustyczne? W projekcie były!

Facebook Twitter

O ekrany pytają mieszkańcy ulicy Chałubińskiego w Rybniku, to sąsiedzi budowanej Drogi Regionalnej Pszczyna- Racibórz. W dokumentach sprzed kilku lat ekrany były, ale podczas budowy drogi już ich nie zamontowano. 

Są za to od strony dzielnicy Chwałowice– mówią naszemu reporterowi Arkadiuszowi Żabce. Posłuchaj:

Co ciekawe ekrany akustyczne zamontowano w okolicach węzła Świerklańskiego, choć pierwotnie miało ich tam nie być:

W sprawę zaangażował się rybnicki radny Marian Fojcik, wieloletni przewodniczący Rady Dzielnicy Meksyk, który skierował w tej sprawie pismo do prezydenta Rybnika, odpowiedzi jeszcze nie ma.

Nam natomiast udało się porozmawiać na ten temat z naczelnikiem wydziału dróg. Zmieniły się normy dotyczące poziomu hałasu i w niektórych miejscach ich nie budujemy– przyznaje Jacek Hawel naczelnik wydziału dróg w Urzędzie Miasta w Rybniku.

Rzeczywiście ekrany akustyczne znalazły się w pierwszym projekcie, który był uzgadniany z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, był to okres, kiedy było to uzgadniane w okresie obowiązywania rozporządzenia, które dosyć drastycznie ograniczało poziomy hałasu emitowanego do środowiska. Po zmianie w 2013 roku te decybele zostały podniesione do 61 i bodajże 56 decybeli co w sposób znaczący zmieniło zakres oddziaływania drogi na tereny sąsiadujące.

Jak podkreśla naczelnik Hawel, po roku przeprowadzone zostaną ponowne badania hałasu. Jeżeli poziom będzie przekraczał normy, ekrany zostaną zamontowane:

To potwierdzam, zgodnie z zapisami decyzji środowiskowej mamy obowiązek w przeciągu roku od oddania do użytkowania drogi regionalnej, przeprowadzi tzw. analizę porealizacyjną, w tym również związaną z oddziaływaniem środowiskowym, czyli hałasu na tereny przyległe. Jeżeli analiza wykaże, że rzeczywiście tego typu problem ma tam miejsce, to ta analiza nakaże niejako zarządcy tejże drogi- a tym zarządcą będzie prezydent miasta Rybnika- do zapewnienia odpowiedniego klimatu akustycznego, między innymi poprzez budowę ekranów.

W okolicach węzła Świerklańskiego z kolei ekrany wybudowano, choć pierwotnie ich nie planowano, bo zmienił się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Tam część terenów z przemysłowych została przekształcona na mieszkaniowe. Koszt budowy ekranu to dziś tysiąc złotych za metr kwadratowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024