Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Geotermia w Żorach: Ciepłe skały posłużą do ogrzewania mieszkań?

Facebook Twitter

Geotermia w Żorach ma być sposobem na ogrzewanie m.in. mieszkań. Włodarze miasta chcą wykorzystać energię i ciepło skał na którym położone jest miasto. To nowatorski pomysł w skali kraju, ale czy ma szansę na realizację?

Geotermia w Żorach
Fot. jsw.pl

Geotermia w Żorach – nowatorski projekt na ogrzewanie mieszkań

Władze Żor chcą wykorzystać energię geotermalną do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła do ogrzewania mieszkań.
Poranny gość Radia 90 prezydent Waldemar Socha w porannej rozmowie w Radio 90 z Arkadiuszem Żabką zdradził szczegóły projektu, który może być prawdziwą rewolucją, dając żorzanom szansę na niższe koszty życia. Kilka kilometrów pod Żorami są gorące skały. Miasto chce je wykorzystać:

Waldemar Socha: W Żorach mamy doskonałe warunki do tego, żeby wykorzystywać ciepło ziemi. Jest u nas tak zwana „anomalia Śląska”, czyli w Żorach i w okolicy są stosunkowo płytko, bardzo gorące skały. To się rzadko zdarza w Polsce,   my mamy to szczęście, że jesteśmy w takim regionie i chcemy to wykorzystać. Wykonać otwory będą miały prawdopodobnie 4-5 km. Będziemy tłoczyć normalną, zimną wodę…

Radio 90: Woda popłynie z powierzchni ziemi, tam się będzie ogrzewać i wypływać będzie drugą rurką ogrzana do jakiej temperatury?

Waldemar Socha: Zakładamy, że będzie pomiędzy 170, a 200 stopni.

Waldemar Socha

Tak wysoka temperatura wody, a właściwie pary wodnej pozwoli na napędzanie turbin, które mogą produkować energię elektryczną. Później wodę będzie można wykorzystać do ogrzania mieszkań w Żorach w ramach istniejącej sieci ciepłowniczej.
Projektem zainteresowana jest już amerykańska firma, która może rozpocząć odwierty w ciągu roku:

Waldemar Socha: Do nas się zgłosiła firma amerykańska, która coś takiego już realizuje w Stanach Zjednoczonych. Jakoś się dowiedzieli, że w Żorach mamy takie warunki i bardzo chcą być naszym partnerem. Chcą zaangażować nawet swoje środki w to, żeby wykonać te odwierty, bo chcą po prostu na tym kiedyś zarabiać.

Radio 90: O jakim czasie mówimy?

Waldemar Socha: W zasadzie oni mówią w każdej chwili, by mogli rozpocząć, ale trzeba uzyskać odpowiednie zgody, koncesje i to trwa. Jest jakaś szansa, że do roku te odwierty się rozpoczną?

A cała poranna rozmowa z prezydentem Żor Waldemarem Sochą do zobaczenia TUTAJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj