Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Gęste mgły, gęsty smog

Facebook Twitter

Uwaga kierowcy, uwaga piesi! Dziś (25.11.) region spowiją mgły. Meteorolodzy ostrzegają, że zjawiska można spodziewać się między 20 dzisiaj wieczorem, potrwać mają do godzin przedpołudniowych jutro.

Gęste mgły ograniczą widoczność od 50 m do 200 m. Utrudnienia przewidywane są na terenie całego województwa śląskiego. Ale to niejedyne ostrzeżenie. Najbliższe godziny to także informacje o smogu i przekroczeniach norm pyłu w powietrzu.

W dniu 25 i 26 listopada 2019 r. jakość powietrza ze względu na przekroczenie dobowych wartości poziomu pyłu zawieszonego będzie zła i bardzo zła. Chodzi o obszar praktycznie całego śląska.

Wrażliwe grupy ludności:
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc),
• osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Możliwe negatywne skutki dla zdrowia:
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Zalecane środki ostrożności:
Wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj