Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ginące zawody. Nowa wystawa w muzeum w Raciborzu

Facebook Twitter

Ginące zawody. Nowa wystawa w muzeum w Raciborzu. Piernikarstwo, drukarstwo tkanin, kowalstwo i druciarstwo, bednarstwo, kołodziejstwo, rymarstwo, garncarstwo, stolarstwo, wikliniarstwo czy szewstwo. Od piątku (5.05) oglądać będzie można ekspozycję poświęconą ginącym zawodom.

raciborski rynek

Ginące zawody. Nowa wystawa w muzeum w Raciborzu

Wiele przedmiotów, na których kiedyś pracowano, stało się eksponatami muzealnymi- mówi etnografka Julita Ćwikła i wymienia: klocki do druku tkanin czy strugi do kopyt.

Wernisaż wystawy dziś (5.05) o 18.00, wystawę będzie można oglądać przez 2 miesiące.

Zawody te w większości nie funkcjonują w czasach współczesnych, niektóre pozostały tylko w niewielkiej liczbie. Wiele przedmiotów związanych z tymi zawodami stało się eksponatami muzealnymi. Do takich należą zabytkowe formy piernikarskie z XVIII-XIX w., misternie wykonane przez snycerzy z drewna owocowego, a użytkowane przez piernikarzy zwanych również kichlarzami. Z tego samego okresu, równie piękne i kunsztowne są klocki do druku tkanin, którymi posługiwano się powszechnie podczas farbowania tkanin. Na wystawie prezentowane będą narzędzia pracy rzemieślników: narzędzia kowalskie – strugi do kopyt końskich, punktaki i inne, kobylica – narzędzie bednarza, stolarza i kołodzieja, stolik szewski, szydła, kopyta szewskie dreifusy, różnego rodzaju strugi, świdry i tarniki itp.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną również wytwory rzemieślnicze m.in. wozy i koła szprychowe wykonane przez kołodziejów; beczki, naczynia klepkowe, cebry, masielnice wytworzone przez bednarzy; przedmioty kute z żelaza przez kowali (okucia do drzwi i wozów, zamki i klucze do drzwi, wywieszki kowalskie, podkowy, także dla kulejącego konia); różnego rodzaju kosze wyplatane przez plecionkarzy: kosze do sadzania kur (koszki), do suszenia serów, wiersze do połowu ryb, słomianki do chleba; piękne naczynia gliniane o wielorakich kształtach i zdobione różnymi technikami.

Przy okazji wystawy przypomniani będą lokalni rzemieślnicy, którzy świadczyli usługi dla miejscowej ludności m.in. kowal Alojzy Socha z Bieńkowic, kołodziej J. Kałuża z Owsiszcz, szewc Stanislaw Szymków, a także garncarze Wilhelm Słowik i Kazimierz Tabacharniuk. Ginące zawody ze zbiorów Muzeum w Raciborzu zaprezentuje wiele ciekawych przedmiotów i informacji.

Ekspozycja będzie dostępna do 5 lipca 2023 roku

Fot. muzeum-raciborz.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj