Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

GIS obiecuje wsparcie dla naszego województwa [WIDEO]

Facebook Twitter

Więcej pracowników w inspekcjach sanitarnych i więcej badań przesiewowych dla mieszkańców województwa śląskiego, a także uruchomienie nowych laboratoriów. To najważniejsze ustalenia z posiedzenia sztabu kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach z udziałem Jarosław Pinkasa Głównego Inspektora Sanitarnego.

Szef GIS-u przyjechał do Katowic, by wspólnie ze sztabem kryzysowym zastanowić się, w jaki sposób ograniczyć dalsze rozprzestrzeniania się koronawirusa w kopalniach. Ustalono, że stacje sanitarno- epidemiologiczne, szczególnie te, na których terenie jest najwięcej przypadków, jak Rybnik, zostaną wzmocnione kadrowo.

Specjaliści z całego kraju będą wspierać specjalistów ze Śląska

– zapowiedział Jarosław Pinkas. Chodzi o inspektorów sanitarnych z regionów w Polsce, w których sytuacja nie jest tak poważna.

Podjęto decyzję o zwiększeniu od jutra (7.05.) ilości badań przesiewowych dla mieszkańców całego województwa. GIS chce w ciągu kilku dni przeprowadzić kilka tysięcy testów, badania pobranych próbek będą kierowane poza województwo śląskie, tak by nie blokować badań bieżących i nie ograniczać normalnej pracy laboratoriów na Śląsku.

Zapowiedziano także uruchomienie wkrótce kolejnych laboratoriów:

W tym jedno z bardzo dużym potencjałem badawczym.

– mówił Jarosław Pinkas w Katowicach. GIS chce także by większa ilość zakażonych górników mogła trafiać do izolatoriów, by rodziny były bardziej bezpieczne. Pocieszające jest to, mówił Pinkas, że większość pracowników kopalń w miarę dobry sposób przechodzi chorobę, tylko 1 % wymaga hospitalizacji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj