Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Głos Polaków w sprawie kwarantanny dla zatrudnionych w Czechach

Facebook Twitter

Od północy, czyli od piątku (27.03.) obowiązywać ma przepis mówiący, że każdy Polak wracający z zagranicy będzie poddany dwutygodniowej kwarantannie. To ogromy problem dla wielu naszych obywateli, także mieszkańców regionu, którzy pracują w Czechach i codziennie przekraczają granicę. Już mamy sygnały o grupowych zwolnieniach.

Wprowadzone wczoraj (25.03.) rozporządzenie Ministra Zdrowia w praktyce zabrania im pracy u naszych południowych sąsiadów. Analogicznie sytuacja wygląda także dla obcokrajowców pracujących w naszym kraju. Do redakcji Radia 90 trafiają maile i dzwonią telefony zbulwersowanych tą decyzją osób. Zadzwonił do nas między innymi Dawid z Żor:

Wszyscy mówią o tym, żeby uchronić miejsca pracy, ogólnie czy to w Polsce czy w Czechach. Ludzie tam prowadzą filmy. Ja akurat nie jestem pracownikiem, ale mam tam swoich pracowników i przynajmniej 2 razy w tygodniu jest potrzebne to, żeby wjechać do tej Czeskiej Republiki. Sytuacja wygląda tak, że jak wprowadzą taki zakaz, to nie będzie możliwości utrzymania tego wszystkiego, co już się osiągnęło. Przede wszystkim pracownicy – tu nikt nie jeździ w odwiedziny do nikogo czy na wakacje do tej Czeskie Republiki, tylko po prostu ludzie jeżdżą do pracy, o to w tym wszystkim chodzi. Czy się pracuje w kopalni na Jankowicach, Chwałowicach czy obojętnie jakiej, to niczym się nie rożni od pracy 10 czy 20km za granicą.

Dwa dni, które otrzymali zatrudnieni w Czechach na uregulowanie swojej sytuacji, to zdaniem naszego słuchacza także zły pomysł:

Najlepsze jest to, że proponują wynająć swoje mieszkanie – kto wynajmie mieszkanie w 2 dni? Kogo na to stać? Jeśli pracownik etatowy zarabia 3-4 tysiące złotych, a każą mu wynająć mieszkanie, żeby nie przekraczać granicy z Polską. Jest to kpina, żarty sobie robią z ludzi. Mnie takie decyzje irytują, bo każdy chce uchronić to miejsce pracy.

Dodajmy, że do naszej redakcji już dotarły sygnały o zwolnieniach polskich pracowników w czeskich zakładach pracy. Kamil z Jastrzębia napisał do nas, że on i jego koledzy dostali SMS-a do zatrudniającego ich w czeskiej firmie, pośrednika z Czech, że zostali zwolnieni. Według naszego słuchacza pośrednik nie zgodzili się na obniżenie swojego wynagrodzenia za znalezienie do pracy grupy naszych rodaków. W ten sposób zwolnionych ma zostać ponad 100 osób.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Rolnicy na kwarantannie? Kolejny problem na pograniczu

Domownik na kwarantannie, co z innymi?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj