Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Głos pracowników transgranicznych. Proszą o przywrócenie ruchu bez kwarantanny

Facebook Twitter

Już ponad 5 tysiące osób podpisało się pod petycją, jaka powstała w ramach inicjatywy obywatelskiej. Chodzi o przywrócenie ruchu na granicy polsko- czeskiej dla pracowników transgranicznych.

Szanowny Panie Premierze, w imieniu pracowników transgranicznych, zarówno obywateli Polski zamieszkujących na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, a pracujących w Republice Czeskiej, jak i obywateli Polski mieszkających obecnie w Czechach, jednak nadal pracujących w Polsce (…), zwracamy się z uprzejmą prośbą o przywrócenie możliwości przekraczania granic dla osób wykonujących czynności zawodowe oraz zniesienie dla wyżej wymienionych osób obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny.

– tak zaczyna się petycja osób, które pracują u naszych sąsiadów. Z wiadomości Radia 90 wiecie, że wiele osób z regionu pracuje w czeskich kopalniach czy zakładach branży motoryzacyjnej.

W związku z epidemią, 24 marca wprowadzono obostrzenia na granicach, które mają być całkowicie zamknięte do 13 kwietnia. Od tygodnia, od piątku 27 marca wszyscy, którzy przekraczają granicę, muszą obowiązkowo poddać się kwarantannie.

Obowiązująca od dnia 27 marca 2020 r. regulacja, zawarta w par. 2. pkt. 2 wyżej wymienionego Rozporządzenia Ministra Zdrowia, skutecznie uniemożliwiła wykonywanie obowiązków zawodowych ponad 47 tys. polskich obywateli, pozbawiając znaczną większość z nich środków do życia.

W tej sprawie do rządu apelowali samorządowcy z regionu:

Fala zwolnień w czeskich firmach już ruszyła, a to dopiero początek.

– piszą pracownicy, proszą o rozpatrzenie ich prośby o zmianę przepisów o kwarantannie w tzw. małym ruchu granicznym i jednocześnie proponują rozwiązania, które pomogą zorganizować bezpieczny ruch:

  • wprowadzenie „książki transgranicznego pracownika“ w formie gotowego druku formularza, która (oprócz danych pracownika i pracodawcy) będzie zawierać miejsce na pieczątki służb granicznych z datami przekroczenia granicy – na wzór czeski;
  • wprowadzenie dodatkowego formularza zawierającego miejsce na pieczątkę pracodawcy, potwierdzającą, że w danym dniu pracownik świadczył pracę – w celu zlikwidowania możliwości przekraczania granicy w celu innym niż świadczenie pracy.

Pod petycją podpisało się już ponad 5 tysięcy osób.

Niech będzie nas 7 500

– piszą organizatorzy akcji. Petycja dostępna jest TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj