Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Głosem kobiet o powstaniach. Wystawa w rybnickiej bibliotece

Facebook Twitter

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku zaprasza na wystawę pt. „60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie. Śląska historia w memach Marty Frej”. Wystawę można oglądać od 14 września do 2 października w holu Biblioteki Głównej (ul. Szafranka 7) na I piętrze. 

To edukacyjny projekt Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach (obecnie Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego), jednostki kultury samorządu województwa śląskiego skupiony na historii kobiet regionu i skierowany do szerokiego grona odbiorców. Został zrealizowany pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego z okazji obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.

Przedsięwzięcie w pierwszej części polegało na stworzeniu wystawy tematycznej w formie 30 grafik z wizerunkami kobiet związanych z powstaniami i plebiscytem, ale także szerzej z historią Górnego Śląska, które zostały przedstawione w postaci tzw. „memów” przez cenioną artystkę z województwa śląskiego Martę Frej. Grafiki w formie wielkoformatowej wystawy są zapleczem do organizacji lekcji edukacyjnych, gier edukacyjnych, wystaw, czy spacerów.

Odbędzie się także wykład dr Małgorzaty Tkacz-Janik, który towarzyszy wystawie. Prelekcja pt. „Nasze sąsiadki sprzed stu lat” odbędzie się w czwartek (24.09.) o godz. 11:00 w budynku Biblioteki Głównej, ul. Szafranka 7.

Wystawa oraz towarzyszący jej wykład wpisuje się w realizację projektu społecznego bibliotek Paruszowca i Kamienia pod nazwą „Bohaterowie naszych ulic”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj