Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Głosuj na modernizację roku. Są obiekty z regionu

Facebook Twitter

"Może warto rozpropagować głosowanie na kopalnię Ignacy"- pisze do nas Ewa, zwracając uwagę na konkurs "Modernizacja Roku". To plebiscyt organizowany od lat, aby wyróżnić najciekawsze dokonania polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji.

W zestawieniu 75 realizacji z 2021 roku jest w sumie 14 modernizacji z województwa śląskiego, dwie z naszego regionu. To rewitalizacja dworca kolejowego w Żorach i przestrzeni przy ulicy Dworcowej 35 oraz rewitalizacja budynku byłej sprężąrkowni na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Zakończenie plebiscytu podczas gali konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”, jaka planowana jest na Zamku Królewskim w Warszawie 28 września.

link do głosowania: TUTAJ.

Kilka słów o sprężarkowni

Budynek został zbudowany w 1902 roku na potrzeby kopalnianej elektrowni. Po przyłączeniu do sieci elektrycznej służył jako hala kompresorów z dwoma sprężarkami: niemiecką Linke-Hofmann z 1923 roku oraz kanadyjską Ingersoll-Rand z 1945 roku. Urządzenia dostarczały sprężone powietrze do maszyn górniczych.

Po zakończeniu eksploatacji górniczej obiekt nie był użytkowany. Jako ważna część układu kompozycyjno-przestrzennego dawnej kopalni został wpisany do rejestru zabytków w 2005 roku. Budynek pierwotnie wykonany był jako hala o konstrukcji murowej z cegły, o prostej bryle, dwukondygnacyjnej, podpiwniczonej, charakterystycznej dla architektury przemysłowej z początku XX wieku.

W 2020 roku zrewitalizowany i zaadaptowany na potrzeby społeczności lokalnej Niewiadomia, dzielnicy Rybnika. Dziś znajduje się tu świetlica środowiskowa oraz realizowane są działania kulturalno-edukacyjne przez Zabytkową Kopalnię Ignacy, instytucję kultury miasta Rybnika.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj