Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gmina Lubomia pierwsza w województwie śląskim w przeliczeniu inwestycji na jednego mieszkańca

Facebook Twitter

Pierwsza w województwie śląskim, 27. w Polsce na 1550 gmin. Lubomia już po raz 9. znalazła się w czołówce w rankingu miejscowości w przeliczeniu inwestycji na jednego mieszkańca. W Katowicach podczas Samorządowego Forum Kapitału i Finansów podsumowano wydatki gmin w latach 2019-2021.

Rozmawialiśmy z Czesławem Burkiem wójtem gminy Lubomia:

Czesław Burek: Zawsze są te cykle trzyletnie, żeby nie było, że komuś się wydarzyło w jednym roku, jak to mówią, „przytrafiło się jak ślepej kurze ziarnko”. My już jesteśmy po raz 9. w czołówce ogólnopolskich gmin, jeśli chodzi o inwestycje w przeliczeniu na mieszkańca. Jest to najbardziej prestiżowy ranking, bo oparty na obiektywnych danych. W liczbach, ile wydaliśmy, a ile mamy mieszańców. Tym razem miejsce 27. w Polsce na 1550 gmin, w województwie śląskim miejsce pierwsze.

Gmina Lubomia na pierwszym miejscu w województwie śląskim jest już od 2015 roku. To efekt wielu inwestycji nie tylko Nieboczów- dodaje wójt Czesław Burek:

Czesław Burek: Jest to dalej szpica. Mówi się „każdemu na chwilę grają”, ale nam juz grają dosyć długo i nie są to Nieboczowy, bo kiedyś inni wójtowie mówili, że z tego mieliśmy pieniądze, a w rzeczywistości ja te pieniądze zdobyłem. Mówiono, że przez Nieboczowy jesteśmy w czołówce, a się okazuje, że nie. To nie są tylko Nieboczowy, ale również inwestycje, jakie mieliśmy w ostatnich trzech latach: kanalizacyjne, drogowe, termomodernizacyjne budynków użyteczności publicznej. To spowodowało, że nadal jesteśmy na tej szpicy.

Czesław Burek, wójt gminy Lubomia

Co ciekawe na 1550 gmin w Polsce Lubomia zajmuje dopiero 600 miejsce pod względem dochodów przypadających na jednego mieszkańca:

Czesław Burek: Nie jest kunsztem być bogatym i inwestować. Kunsztem jest bycie biednym albo też średnio zamożnym – my jesteśmy średnio zamożni – i inwestować. O czym to świadczy, każdy może sobie powiedzieć, jeżeli jesteśmy przeciętni pod względem dochodowym, a mamy dużo inwestycji. Odpowiedzi jest kilka: po pierwsze są to środki zewnętrzne, po drugie nie mamy za dużego zadłużenia, bo na poziomie 30%, po trzecie – nieskromnie powiem- świadczy to o jakości zarządzania gminą. Można wnioski prosto wyciągnąć: Średnio zamożni, a szpica w inwestycjach.

Dodajmy, że na podium znalazły się też gminy Chybie- drugie i Kornowac, który zajął trzecie miejsce wśród gmin wiejskich w województwie śląskim.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023