Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gmina Lyski chce sprzedawać węgiel mieszkańcom Rybnika. Ceny preferencyjne

Facebook Twitter

Wiele wskazuje na to, że gmina Lyski będzie sprzedawała węgiel po preferencyjnej cenie rybniczanom. Cena 1750 złotych za tonę plus koszt transportu. Samorządowcy są gotowi, czekają tylko na podpisanie umowy z Polską Grupą Górniczą.

kontrole palenisk w rybniku

Rybnik nie przystąpił do dystrybucji opału dla mieszkańców. Jak twierdził prezydent, na terenie miasta są dwie kopalnie, a samorząd nie jest od tego, by sprzedawać węgiel. Teraz jednak chcą go dla rybniczan sprzedawać sąsiedzi.

Rozmawialiśmy z zastępcą wójta Lysek Grzegorzem Dudkiem:

Grzegorz Dudek: Jako gmina sąsiednia postanowiła przystąpić do tego preferencyjnego zakupu także dla mieszkańców Rybnika. Dodatkowym atutem jest to, że posiadamy na naszym terenie tzw. kwalifikowanego dostawcę węgla i to też jet istotne przy procedurze zakupu.

Radio 90: Ilu rybniczan może być zainteresowanych?

Grzegorz Dudek: Miasto Rybnik oszacowało, że będzie to 1200 ton ekogroszku i 600 ton orzecha.

Chętni rybniczanie nim kupią węgiel w Lyskach, będą musieli najpierw otrzymać zaświadczenie z Urzędu Miasta Rybnika – dodaje Grzegorz Dudek:

Grzegorz Dudek: Osoba zainteresowana z terenu Rybnika będzie się zgłaszała do nas, ale najpierw będzie się musiała zgłosić do Urzędu Miasta w Rybniku bądź do odpowiedniej jednostki organizacyjnej urzędu po zaświadczenie. To będzie zaświadczenie weryfikacyjne, które będzie pozwalało na zgłoszenie się do nas do Urzędu Gminy w Lyskach i my z tym mieszkańcem będziemy zawierać umowę na dostawę węgla.

Jak Rybnik zareagował na wieść, że to Gmina Lyski chce sprzedawać węgiel rybniczanom? Arkadiusz Żabka pytał o to prezydenta Piotra Kuczerę:

Piotr Kuczera: Nie docierają do mnie dramatyczne sygnały, że węgla nie ma. Cały czas powtarzamy, że jesteśmy miejscem, gdzie mamy dwie czynne kopalnie. Zawsze rybniczanie kupowali węgiel na kopalni. Wiem, że dzisiaj brzmi to dziwnie, ale dalej do tego zachęcam. To jest decyzja danego samorządu, ustawa na to pozwala. Pierwsza jest firma prywatna, jeżeli ta nie podpisze umowy, to jest to kwestia okolicznego samorządu, który się zgłosi. No cóż, sąsiadów się nie wybiera.

Radio 90: Ma Pan pretensje do wójta Lysek?

Piotr Kuczera: Nie mam pretensji, z drugiej strony wydaje mi się to zabawne, że Lyski nagle chcą być centrum dystrybucji węgla dla Rybnickiego Okręgu Węglowego.

Zgodnie z przepisami w tym i w ubiegłym roku, po preferencyjnej cenie można kupić po półtorej tony węgla.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024