Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gmina Nędza zaprasza na procesję wielkanocną w Zawadzie Książęcej

Facebook Twitter

Jak tradycja nakazuje wszystko odbędzie się w Lany Poniedziałek (6.04.). Od ponad 30 lat w siodle, w bryczce, na rowerze albo pieszo - na procesję zjeżdżają się uczestnicy i goście z całego regionu. W tym roku zbiórka uczestników o godz. 13.00 na parkingu przy kościele w Zawadzie Książęcej.

Procesja tradycyjnie objedzie trzy wioski – od Zawady Ks. w kierunku Ciechowic, potem Łęgu.

W procesji wielkanocnej, podczas której objeżdża się okoliczne pole prosząc o dobre plony, biorą udział jeźdźcy z wielu miejscowości, także z sąsiednich powiatów.

Procesje konne w wielkanocny poniedziałek zainicjowali dwaj mieszkańcy Zawady Ks. ponad 30 lat temu – pan Jan Cycoń i jego sąsiad Tadeusz Szczyrbowski. W procesji, już przed laty, poza jeźdźcami brali udział starsi gospodarze na wozach i bryczkach oraz orkiestra dęta i dziewczęta w strojach ludowych.

Zbiórka uczestników o godz. 13.00 na parkingu przy kościele w Zawadzie Ks. Procesja tradycyjnie objedzie trzy wioski – od Zawady Ks. w kierunku Ciechowic, potem Łęgu. Przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu uczestnicy procesji zatrzymają się na modlitwę i śpiew. Dodatkową atrakcją uroczystości mają być pokazy ujeżdżania koni.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023