Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

„Janosikowe zgodne z konstytucją” – bogatsze gminy dalej będą płacić na rzecz gmin biedniejszych

Facebook Twitter

Podatek płacony przez bogatsze samorządy na rzecz biedniejszych, nie narusza konstytucyjnej zasady równości - uznali sędziowie. Sporna sprawa, wywołująca wiele emocji, trafiła do Trybunału Konstytucyjnego w 2010 roku. W końcu wydano wyrok, dla wielu niezadowalający.

Taki werdykt krzywdzi samorządy, szczególnie te górnicze – uważa Tadeusz Chrószcz wójt Marklowic, a jednocześnie Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce:

Solidarność finansowa pomiędzy samorządami może być, ale nie może ona wypaczać funkcjonowania całego systemu. Nie może być tak, że samorząd, który osiąga znaczne dochody, musi aż 60% odprowadzać na rzecz gmin słabszych. My również jako gminy górnicze kwestionujemy ten system w tym zakresie, że dochody będące wynikiem degradacji w danej gminie nie powinny być janosikowane, ponieważ to jest pewna forma odszkodowania.

Restrukturyzacja górnictwa cały czas trwa – podkreśla wójt Chrószcz:’

Te problemy dalej są, natomiast tu jak gdyby wygasło kilka lat to funkcjonowało na rzecz gmin, ten mechanizm zwolnienia z płacenia janosikowego, z wliczeniem opłaty eksploatacyjnej, a teraz już koniec. Jeżeli ktoś uważa w Polsce, że restrukturyzacja już po kilku latach się zakończyła, może w Warszawie tak uważają, to jest w poważnym błędzie, ponieważ wiele gmin wciąż ma z tym problem i jakaś bonifikata dla tych gmin powinna być i to nie powinny być środki janosikowane.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczna.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj