Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

GOPR: Narciarze i turyści nie przejmują się reżimem sanitarnym

Facebook Twitter

"Narciarze i turyści nie przejmują się reżimem sanitarnym"- przyznał w rozmowie z Radiem 90 naczelnik beskidzkiej grupy GOPR Marcin Szczurek. Od piątku Beskidy przeżywają najazd turystów i narciarzy, bo to był pierwszy weekend w tym roku, gdy stoki są znów otwarte i można korzystać w wyciągów.

www.facebook.com/grupabeskidzkagopr

Z naczelnikiem grupy GOPR w Beskidach rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Radio 90: Turyści i narciarze przejmują się obostrzeniami?

Marcin Szczurek: Tutaj nie bardzo nam się to układa, bo jak patrzymy i obserwujemy- ale to oczywiście nie nasz problem i nasze działania, jeżeli chodzi o ratownictwo, ale jak to obserwujemy czy narciarzy czekających na wyjazd kolejką, czy tych, którzy oczekują w punktach gastronomicznych, to widzimy, że dużo pozostawia do życzenia jeśli chodzi o zachowanie zasad reżimu sanitarnego.

Radio 90: Czego nie przestrzegają? Dystansu? Nie noszą maseczek?

Marcin Szczurek: Na pewno nie noszą maseczek, może nie wszyscy, ale zdecydowana większość. No dystans…pewnie jest trudno technicznie zachować, szczególnie w tej kolejce do wyjazdu, przy takiej ilości turystów.

Ratownicy beskidzkiej grupy GOPR odnotowali od piątku (12.02.) rekordową ilość interwencji, do niedzieli (14.02.) było ich aż 87:

Marcin Szczurek: To dość dużo, ja bym nie szukał tutaj winy narciarzy, pewnie zdecydowana większość to nieszczęśliwy wypadek, albo czasami nadmierna prędkość. Oczywiście można powiedzieć, że to wina narciarza, że nie umie zapanować nad prędkością, ale nie obserwowaliśmy w ciągu minionych trzech dni dużej ilości ciężkich wypadków. W większości to są skręcenia, złamania, było parę wypadków z utratą przytomności, z urazem głowy, na szczęście wszystkie zakończyły się dobrze.

Informacja od redakcji Radia 90: Rozmawialiśmy z naczelnikiem GOPR-u w poniedziałek, zanim doszło do tragedii w Korbielowie. W poniedziałek (15.02.) w Beskidach zginał narciarz, mężczyzna zderzył się z drzewem przy trasie nr 6 poniżej Polany Kornienieckiej w Korbielowie.

Odnotowano także sporo interwencji w górach, gdzie turyści przecenili swoje umiejętności.

Marcin Szczurek: Najbliższe dni przyniosą kolejne, bo sporo osób pozostało w górach i chce się cieszyć ze śnieżnej zimy.

Od momentu ponownego otwarcia ośrodków narciarskich, od piątku (12.02.) do poniedziałku (15.02.) ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR udzielili pomocy poszkodowanym w ponad 100 zdarzeniach na stokach.
Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj