Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

GOPR przypomina – w górach pomaga aplikacja #Ratunek. Wybrane interwencje z weekendu [FOTO]

Facebook Twitter

Za nami pierwszy weekend wakacji. Sprzyjająca pogoda oraz duży ruch turystyczny, rowerowy i paralotniarski w Beskidach, przełożyły się na liczbę wyjazdów ratowników. Interweniowali oni w 13 wypadkach ,udzielając pomocy 14 osobom. Jeden z poszkodowanych wymagał transportu do szpitala śmigłowcem Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Do tego zdarzenia doszło w sobotę 25 czerwca. Do Stacji Centralnej w Szczyrku dotarła informacja o wypadku paralotniarza na szczycie Skrzycznego. Przy starcie w wyniku skręcenia w taśmach, pilot wykonał niekontrolowany skręt i uderzył w stok poniżej miejsca startu. Na miejsce udały się 2 zespoły dyżurujące na Hali Skrzyczeńskiej oraz w CSR Szczyrk. Ratownicy po wstępnym zaopatrzeniu i zabezpieczeniu ratowanego podjęli decyzję o zadysponowaniu śmigłowca LPR. Poszkodowany ze względu na uraz kręgosłupa został przetransportowany do szpitala drogą powietrzną na pokładzie śmigłowca.

Tego samego dnia, ale już po godzinie 22.00 ratownik pełniący dyżur nocny w CSR przyjął zgłoszenie o parze młodych ludzi, którzy zabłądzili w rejonie Skalitego, dodatkowo zgłaszając, że słyszą dzikie zwierzęta i boją się kontynuować wycieczkę. Młodzież nie była odpowiednio przygotowana na wyjście w góry – nie mieli latarek, mapy oraz zapasu jedzenia i picia. Dzięki koordynatom wysłanym przez aplikację #Ratunek, turyści zostali dokładnie zlokalizowani. Ratownicy przetransportowali ich do miejsca pozostawienia samochodu na obrzeżach Szczyrku.

W niedzielę (26.06) tuż przed południem do Stacji Centralnej w Szczyrku za pośrednictwem aplikacji #Ratunek dotarła informacja o osobie wzywającej pomocy w okolicy góry Becyrek. Ratownik dyżurny po skontaktowaniu się z wysyłającym zgłoszenie i zebraniu informacji dotyczących okoliczności wypadku, zadysponował czteroosobowy zespół (quad, karetka terenowa). Tym razem pomocy potrzebował paralotniarz, który zawisł w koronie drzewa. Ratownicy po dotarciu na miejsce przy użyciu technik linowych ewakuowali mężczyznę na ziemię. Oprócz otarć kończyn dolnych, obyło się bez większych urazów.

GOPR przypomina
– Niezależnie od typu aktywności jaką uprawiasz w górach, pamiętaj o pobraniu aplikacji #Ratunek – dzięki niej w momencie wypadku łatwo wezwiesz pomoc, a Twoja lokalizacja będzie wysłana bezpośrednio do ratowników.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023