Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

GOPR szkoli żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej [FOTO]

Facebook Twitter

Dotarcie do poszkodowanych i rannych oraz ich ewakuacja z trudnego i eksponowanego terenu to podstawowy temat szkoleń prowadzonych przez ratowników GOPR dla żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

fot. 13. ŚBOT

Pierwszych blisko 30 żołnierzy ze 133 batalionu lekkiej piechoty w Cieszynie zakończyło właśnie szkolenie w Szczyrku. Jak podkreślają, zdobyta wiedza jest dla nich bezcenna, gdyż ze względu na położenie batalionu i charakterystykę terenu, w jakim się znajdujemy, zdobyte umiejętności mogą być niejednokrotnie wykorzystane.

Co ważne mają one swoje zastosowanie zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Podczas szkolenia żołnierze dowiedzieli się nie tylko jak transportować rannych, ale i ciężki sprzętu w trudnym terenie zarówno w zimę z wykorzystaniem nart, jak i w lato z wykorzystaniem sprzętu wspinaczkowego.

Dzięki temu, że wiedzę przekazują im najbardziej doświadczone w tej dziedzinie osoby, czyli ratownicy GOPR, którzy w praktyce doskonale wiedzą jak działać w sytuacji, gdy trzeba nieść pomoc poszkodowanym zdobywana przez żołnierzy wiedza, nie jest jedynie suchą teorią, a ćwiczone sytuacje są wzięte z życia.

Jak przyznają żołnierze, najtrudniejsze jest przede wszystkim działanie w stresie i pod presją czasu, szczególnie w niskich temperaturach i w trudnym terenie, dlatego tak ważne jest częste szkolenie, by pewne działania weszły dosłownie w krew.

Obecnie w szeregach 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 1 400 żołnierzy, w tym ponad 400 w 133 batalionie lekkiej piechoty w Cieszynie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj