Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

GOPR w Beskidach: Na półmetku ferii zimowych odnotowane 444 wypadki

Facebook Twitter

Na półmetku ferii zimowych GOPR w Beskidach podsumował swoje akcje. Od 15 stycznia zorganizowali 21 wypraw, 25 akcji i 2 interwencje, pomogli 85 osobom poszkodowanym. Jeśli chodzi o ośrodki narciarskie, w których stacjonują ratownicy, odnotowali 444 wypadki.

Fot. facebook.com/grupabeskidzkagopr

Ratownicy opisują akcje z ubiegłego tygodnia, przypominając o przygotowaniu do zimowych wypraw.

Wybrane wyprawy z dni 31.01-06.02.2022 r.

  • Barania Góra (02.02.2022 r.)

W środę o godz. 18:50 do CSR w Szczyrku dotarło telefoniczne zgłoszenie zagubienia 2 turystów w rej. Baraniej Góry. Dyżurny po zebraniu wstępnego wywiadu (turyści wyczerpani, wychłodzeni, mają sprawne latarki i naładowane telefony z powerbank’ami), poprosił o zainstalowanie aplikacji Ratunek. Dzięki wysłanym koordynatom udało się zlokalizować turystów u źródeł Czarnej Wisełki. Ratownik dyżurny podjął próby nawigacji do najbliższego szlaku czerwonego. Z uwagi na problemy z poruszaniem się turystów w głębokim śniegu i wyczerpanie, podjął decyzję o zorganizowaniu wyprawy ratunkowej: miejsce zbiórki w CSR lub w schronisku na Przysłopiu pod Baranią Górą. W kierunku poszkodowanych wyruszyli ratownicy na skuterach, na nartach skiturowych, z CSR wyjechał samochód z quadem do Wisły Czarne celem transportu i wsparcia ratowników w terenie. O godz. 20:30 ratownicy dotarli do poszkodowanych i ewakuowali ich do schroniska na Przysłopie, gdzie mężczyźni zdecydowali się pozostać. Wyprawa ratunkowa zakończyła się powrotem ostatniego zespołu do CSR o godz. 23:50. Wzięło w niej udział 16 ratowników GB GOPR.

  • Klimczok (02.02.2022 r.)

Tego samego dnia 12-letnia uczestniczka obozu harcerskiego z bazą w schronisku na Błatniej, po powrocie z wieczornego spaceru w rej. szczytu doznała trudnego do zatamowania krwotoku z nosa. Pierwszej pomocy turystce udzielił ratownik dyżurny z SR Klimczok, który tego wieczoru i następnego dnia pozostał w kontakcie z wychowawcą obozu.

  • Jałowiec (03.02.2022 r.)

W czwartek przed 13:00 otrzymaliśmy informację o zasłabnięciu 21-letniej uczestniczki wycieczki w rejonie Jałowca. Doszło u niej do 3-krotnej utraty przytomności po atakach epilepsji, zgłaszała również bardzo silny ból w okolicy biodra i stóp oraz problemy z oddychaniem. Na miejsce skuterem, następnie samochodem i quadem na gąsienicach wyruszyli ratownicy dyżurni z SR Markowe Szczawiny wspierani przez ratowników ochotników z Zawoi. Z uwagi na brak możliwości dojazdu ostatnie kilkaset metrów ratownicy pokonali na nartach skiturowych. Po dotarciu na miejsce zdarzenia i stabilizacji stanu ratowanej zadysponowano śmigłowiec LPR na przygodne lądowisko przygotowane w pobliżu miejsca wypadku. Pomimo trudnych warunków, ratowaną udało się przekazać załodze śmigłowca, dzięki czemu szybko trafiła do szpitala. Dziękujemy Lotnicze Pogotowie Ratunkowe #Ratownik6 za bardzo dobrą współpracę!

  • Babia Góra (05.02.2022 r.)

W sobotę godz. 10:40 ratownik w CSR Szczyrk przyjął zgłoszenie o mężczyźnie, który pomiędzy Kępą a Sokolicą w trakcie “morsowania” opadł z sił i nie był w stanie kontynuować wycieczki. Dyżurny powiadomił ratowników z SR Markowe Szczawiny. Do zdarzenia zadysponowano także ratowników na patrolu oraz wykonujących obowiązki służbowe z ramienia Babiogórskiego Parku Narodowego, którzy w momencie zgłoszenia znajdowali się najbliżej osoby poszkodowanej. Po 10-minutach ratownicy dotarli do mężczyzny, który został zabezpieczony termicznie przy użyciu pakietów grzewczych. Podjęto próbę zejścia niżej – w teren bardziej osłonięty od wiatru. Ratownicy z Markowych Szczawin udali się na Przełęcz Krowiarki, skąd wyposażeni w nosze SKED, śpiwór i urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej udali się w stronę ratowników z poszkodowanym. O godz. 11:40 rozpoczęli transport poszkodowanego w noszach SKED w kierunku Przełęczy Krowiarki, gdzie mężczyzna został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

  • Magurka Wilkowicka (06.02.2022 r.)

W niedzielę przed południem ratownicy z CSR wyjechali do zgłoszenia na niebieskim szlaku Przełęcz Przegibek – Magurka Wilkowicka, gdzie u 56-letniego turysty doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Świadkowie zdarzenia podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Po dotarciu na miejsce, czynności ratunkowe przejęli ratownicy medyczni GOPR. Pomimo starań wielu osób, życia mężczyzny nie udało się uratować. Jego ciało, po czynnościach proceduralnych Policji, decyzją prokuratora zostało przetransportowane do Wilkowic.

  • Kikula (06.02.2022 r.)

Grupa ratowników pozostawała w ciągłej gotowości podjęcia wyprawy ratunkowej w Worku Raczańskim, gdzie grupa ok. 25 turystów idąc z Wielkiej Raczy w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, miała problem z dotarciem do schroniska na Przegibku. Z pomocą aplikacji Ratunek dyżurni w CSR monitorowali pozycję w terenie i postępy turystów. Stały monitoring, możliwość kontaktu telefonicznego, wsparcie psychiczne oraz dobra kondycja uczestników wycieczki – pozwoliły doprowadzić ich do celu.

Więcej zdjęć:

GOPR w mediach społecznościowych:


Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024