Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

GOPR w Beskidach podsumował majówkę: Ratownicy interweniowali w 12 wypadkach

Facebook Twitter

W 12 wypadkach interweniowali beskidzcy goprowcy w majówkę. Właśnie przedstawili raport z dyżurów w przedłużony weekend.

Fot. M. Hudyka, D. Komander, G. Gawłowski / facebook.com/grupabeskidzkagopr/

W niedzielę 1 maja, na górze Żar doszło do dwóch poważnych zdarzeń z udziałem rowerzystów, a w poniedziałek (2.05.) ratownicy dyżurujący na Markowych Szczawinach otrzymali zgłoszenie o kobiecie z urazem nogi, którą w masywie Babiej Góry ratownicy ewakuowali przy pomocy technik linowych na noszach.

Sobota 30.04.2022, Grojec

Podczas Wiosennego Festiwalu Biegowego organizowanego przez MOSiR Żywiec, młody mężczyzna zasłabł na ostatnim podbiegu pod szczytem Grojca. Pierwszej pomocy udzielili mu inni biegacze, którzy wezwali ratowników GB GOPR zabezpieczających bieg. Po dotarciu na miejsce i udzieleniu niezbędnej pomocy, mężczyzna został przetransportowany pod amfiteatr w Żywcu, gdzie oczekiwał Zespół Ratownictwa Medycznego.

Niedziela 01.05.2022, Żar

W niedzielę na Żarze doszło do dwóch poważnych zdarzeń z udziałem rowerzystów. W pierwszym wypadku na trasie Air Line, urazu głowy, klatki piersiowej i kończyny górnej doznał 35-letni mężczyzna. Po zabezpieczeniu urazów został przetransportowany pod dolną stację PKL Góra Żar, oczekiwała załoga karetki pogotowia. Ratownicy udzielali również pomocy rowerzyście, który na tej samej trasie w wyniku upadku doznał urazu klatki piersiowej, kończyny górnej, podejrzewano u niego także uraz kręgosłupa. Mężczyzna po udzieleniu pomocy medycznej, został przejęty przez Zespół Ratownictwa Medycznego.

Błatnia

W godzinach popołudniowych do CSR Szczyrk dotarła informacja o kobiecie potrzebującej pomocy poza szlakiem w rejonie Wielkiego Cisowego. W wyniku poślizgnięcia turystyka doznała urazu w obrębie stawu skokowego. Dokładną lokalizację wypadku ratownicy ustalili dzięki aplikacji Ratunek, którą polecili zainstalować parze turystów. Kobieta po zabezpieczeniu urazu została przetransportowana do centrum Brennej, gdzie dalszą opiekę przejął ZRM.

Poniedziałek 02.05.2022, Babia Góra

O godz. 11:45 ratownicy dyżurujący na Markowych Szczawinach otrzymali zgłoszenie o kobiecie z urazem kończyny dolnej w rej. Przełęczy Brona. W kierunku poszkodowanej niezwłocznie wyruszył ratownik przebywający w tym czasie na patrolu w rej. Złotnicy. Z pomocą wyruszyli również dyżurni ze stacji ratunkowej. Po dotarciu na miejsce wypadku okazało się, że konieczna jest ewakuacja ratowanej przy pomocy technik linowych na noszach SKED. Do działań przyłączył się pracownik Służby Babiogórski Park Narodowy wykonujący w pobliżu swoje obowiązki służbowe (prywatnie również ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR). Po udzieleniu pomocy, poszkodowana została ewakuowana na Markowe Szczawiny i zwieziona do Zawoi Markowej, skąd oddaliła się wraz z mężem transportem prywatnym z zaleceniem konsultacji urazu z lekarzem.

Potrójna

O godz. 20:30 ratownik pełniący dyżur nocny w CSR przyjął zgłoszenie od dwóch turystów spędzających długi weekend w Chatce pod Potrójną, którzy po całodziennej wycieczce wracali na nocleg. Jednemu z nich w dotarciu do celu, pomimo odpowiedniego przygotowania sprzętowego i kondycyjnego, przeszkodził silny ból brzucha. Towarzysz wycieczki zabezpieczył kolegę termicznie i zadzwonił po pomoc. Ich dokładną lokalizację (poza szlakiem turystycznym) udało się ustalić dzięki koordynatom wysłanym przez aplikację Ratunek. Zespół ratowników z CSR (w tym ratownik medyczny) dotarł do turystów i udzielił pierwszej pomocy poszkodowanemu, a następnie przetransportował go do Targanic, gdzie dalszą opiekę medyczną przejął Zespół Ratownictwa Medycznego.

Wtorek 03.05.2022,Rycerzowa

O godz. 14:55 do CSR Szczyrk dotarło zgłoszenie o wypadku turystyki na czarnym szlaku Rycerzowa – Soblówka, która w wyniku poślizgnięcia doznała urazu kończyny dolnej. Na miejsce wypadku udał się zespół ratowników, którzy po zabezpieczeniu urazu przetransportowali poszkodowaną do Soblówki, skąd wraz z rodziną oddaliła się transportem prywatnym.

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022