Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

GOPR zaprasza w Beskidy i apeluje o rozwagę

Facebook Twitter

Grubo ponad 2 tysiące ratowanych osób w 2019 roku. Na start ferii w Radiu 90 o bezpieczeństwie w Beskidach.

W ubiegłym roku było 1640 wypadów na stokach narciarskich, chodzi o tereny 20 ośrodków, które obsługuje GOPR. Poranny gość Radia 90 Tomasz Jano, zastępca naczelnika beskidzkiej grupy mówi, że najważniejsze jest w jeździe na nartach, aby się nauczyć tego od podstaw:

Tu chodzi o nabycie tych umiejętności odpowiednio wcześnie, jeżeli jesteśmy od początku prowadzeni przez osoby, które to potrafią robić, czyli instruktorów narciarskich, z PZN, z SITN- Stowarzyszenia Instruktorów Narciarskich, którzy wiedzą co robią, wiedzą jak uczyć, to wtedy nasze pociechy, nasze dzieci nauczą się właściwie na nartach jeździć…
Radio 90: Zaczną od nauki jak się przewrócić…
Zaczynają od nauki jak chodzić na nartach, jak się przewrócić, bo przewracać też się trzeba. Gdy nabierzemy prędkości, nie potrafimy sobie poradzić, to musimy wiedzieć jak się przewrócić, by sobie krzywdy nie zrobić.

Blisko pół tysiąca wypadków górskich odnotowano w Beskidach w 2019, wśród nich przybywa zdarzeń z udziałem rowerzystów:

Na to się składają wypadki turystyczne, piesze, wypadki rowerowe, inne wypadki sportów ekstremalnych..
Radio 90: Tych rowerowych wypadków przybywa?
Generalnie tak, mamy takie skupiska w rejonie Koziej Góry, w rejonie Bielska- Białej, na Szyndzielni, na górze Żar, w Szczyrku, Zawoi, tam wszędzie można pojeździć na trasach zjazdowych, które cieszą się coraz większą popularnością. Do wypadków na rowerach dochodzi częściowo w wyniku sprzętu, częściowo w wyniku braku umiejętności.

Jano zaprasza w Beskidy, ale apeluje o rozwagę:

Na ten moment warunki na trasach narciarskich są generalnie dobre, natomiast, pamiętajmy, że jest to śnieg sztuczny, więc nie będzie w czasie upadku tak dobrze, jak na śniegu naturalnym.
Radio 90: Jakich turystów nie lubią goprowcy?
Goprowcy lubią wszystkich turystów, aczkolwiek z tymi nierozważnymi jest najwięcej kłopotów. Jeżeli ktoś wybiera się w góry- nawet w okresie letnim – w klapkach czy na obcasach, to świadomie sprowadza na siebie niebezpieczeństwo, potem wymagana jest interwencja. Takie przykłady są nie tylko w Beskidach, bo i w innych górach, w Tatrach. Jeżeli psują się warunki atmosferyczne, co widać dookoła. Za przykład może posłużyć tragedia na Giewoncie, warunki atmosferyczne, były takie, że słychać było grzmoty, burze nadchodzącą. A ludzie zamiast schodzić w doliny, szli dalej.

Tomasz Jano, zastępca naczelnika Grupy Beskidzkiej GOPR

Grupa Beskidzka GOPR ma nowego naczelnika, został nim Marcin Szczurek, który zastąpił Jerzego Siodłaka, ten od stycznia jest naczelnikiem całego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce.

To duża nobilitacja dla naszej grupy, Siodłak jest właściwą osobą na tym miejscu.

– podkreślał w studio Radia 90 Tomasz Jano, zastępca naczelnika Grupy Beskidzkiej GOPR.

Posłuchaj całej rozmowy:

Rozmawiała Małgorzata Kmieciak.

Zobacz rozmowę z Porannym Gościem Radia 90 na wideo:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj