Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gorąco w Niewiadomiu! Mieszkańcy boją się o przyszłość Domu Kultury [FOTO]

Facebook Twitter

Likwidacja, reorganizacja, przenosiny, zamknięcie – te słowa krążyły po sali Domu Kultury w Niewiadomiu, wypowiadane przez wszystkich: wzburzonych mieszkańców dzielnicy i przedstawicieli Urzędu Miasta w Rybniku. Wszystko przez planowane zmiany, które mają nastąpić w połowie przyszłego roku. W piątkowe (25.11.) późne popołudnie odbyło się tutaj spotkanie mieszkańców z przedstawicielami miasta.

Sala domu kultury zgromadziła kilkudziesięciu mieszkańców. Chcieli oni zaprotestować przeciw zapowiadanym, m.in. na naszej antenie ustami prezydenta Piotra Kuczery, likwidacji ich domu kultury. Posłuchaj co mówili na spotkaniu mieszkańcy:

Jestem zaskoczona tymi propozycjami, bo tydzień temu otrzymałam informację o likwidacji domu kultury. Do tej pory urząd nas chwalił za aktywność

– mówi w rozmowie z Radiem 90 dyrektorka DK w Niewiadomiu Kamila Paradowska.

Kamila Paradowska: Mamy bardzo dobrą frekwencję i na kołach zainteresowań, i na wydarzeniach, które organizujemy. A tu nagle taka informacja, dla mnie nie do końca zrozumiała. Rozumiem finanse, finansami, ale mimo wszystko jest to dla mnie decyzja niezrozumiała. Dostaję codziennie inne informacje. W piątek dostałam informacje taką, że pracownicy są wszyscy do zwolnienia. Dzisiaj jest już informacja trochę inna, że urząd miasta będzie próbował zagospodarować pracowników w ramach innych instytucji kultury. Z tego co widzę, z dnia na dzień sytuacja jest dynamiczna.

Radio 90: Czyli już nie likwidacja a transformacja, zmiana, te słowa się zmieniają.

Kamila Paradowska: Dokładnie. Z tego co wiem, urząd miasta planuje przeznaczyć ten budynek na inną działalność po prostu.

Kamila Paradowska, dyrektor DK w Niewiadomiu

Na sali prezydenta nie było, z jego słów o likwidacji domu kultury tłumaczyły się naczelniczki rybnickiego wydziału kultury i edukacji. Jak podkreślały, bliskość drugiego obiektu, jakim jest Zabytkowa Kopalnia Ignacy, wymusza pewne zmiany.

Radio 90: Likwidacja, zmiana, rozdzielenie, łączenie, transformacja – tych słów padło tutaj bardzo dużo. To jakie jest właściwe słowo?

Julia Wójcik: Prawda jest taka, że łączymy Dom Kultury w Niewiadomiu z Domem Kultury Niedobczyce. Rzeczywiście, padł jakiś taki powiedzmy chochlik informacyjny i każdy sobie to troszkę interpretuje po swojemu.

Radio 90: Ale prezydent mówił na naszej antenie o likwidacji.

Julia Wójcik: O likwidacji w sensie samego domu kultury, w sensie instytucja przestaje istnieć jako dom kultury. Ale na prawdę jej cele, realizacje, program, statut będzie realizowany w ramach nowego tworu, który wyjdzie z połączenia tych dwóch instytucji.

– mówiła Julia Wójcik zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Kultury Urzędu Miasta w Rybniku. Dodatkowo na etapie planowania budżetu musiano dokonać pewnych cięć, było to spowodowane drastycznymi podwyżkami cen energii, zakupu opału.

Trzeba było podjąć pewne, bolesne decyzje

– mówiła podczas spotkania Wójcik.

Julia Wójcik: Niestety, stanęliśmy pod ścianą. Sytuacja miasta budżetowa jest, jaka jest. Doszliśmy do takiego momentu, kiedy trzeba podejmować restrykcyjne działanie, kiedy trzeba podejmować trudne decyzje. Są rzeczywiście ostatecznością i koniecznością. Taka sytuacja ma miejsce tutaj. A tylko dlatego, że w dzielnicy Niewiadom są dwie instytucje kultury oddalone od siebie 30 metrów. Na Zabytkowej Kopalni Ignacy zakończył się proces inwestycyjny. I mając świadomość wykorzystania tych budynków, jak również oddalonego nieopodal Domu Kultury w Niedobczycach, wiemy, że jesteśmy w stanie tę ofertę realizować właśnie w innych domach kultury, innych instytucjach.

Likwidujemy instytucję, ale nie likwidujemy oferty

– kończy Wójcik.

Zajęcia mają odbywać się, ale już w innych pomieszczeniach. Będziemy się starać dać mieszkańcom ofertę, tylko w innej formie organizacyjnej, niekoniecznie pod szyldem DK Niewiadom.

– dodaje naczelnik Wydziału Kultury i Edukacji UM w Rybniku Katarzyna Fojcik.

Katarzyna Fojcik: Po to jest reorganizacja, po to nastąpi to połączenie Domu Kultury Niewiadom z Domem Kultury Niedobczyce, żeby ta oferta mogła być jak najszersza. Tutaj w tej dzielnicy są dwie instytucje kultury. O tym też nie możemy zapominać. Kopalnia Ignacy ma w tej chwili konkretną ofertę, raczej nastawioną na zewnętrznego odbiorcę, natomiast my też planujemy poszerzyć ją, zmienić tak, żeby tutaj też wypełnić tę lukę, która mogłaby ewentualnie powstać, gdyby Dom Kultury Niewiadom przestał funkcjonować w takiej formie jak dzisiaj. To chcemy dopiero wypracować. Ściągamy dane, chcemy sprawdzić, które zajęcia są najbardziej obłożone. Chcemy zobaczyć, dla kogo są skierowane.

Katarzyna Fojcik, naczelnik Wydziału Kultury i Edukacji UM w Rybniku

Czy i jakie zajęcia przejmą Zabytkowa Kopalnia Ignacy, Dom Kultury w Niedobczyce tego nie wiadomo, na razie na etapie projektowania budżetu, zapewniono finansowanie Domu Kultury w Niewiadomiu do końca czerwca przyszłego roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024