Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gorczycki Festiwal w ciemnościach WCK

Facebook Twitter

Chłonąć muzykę w pełni, w czystej formie, bez dodatkowych bodźców rozpraszających uwagę, można będzie podczas „Koncertu w ciemności". To wydarzenie odbędzie się w sobotę, 26 września o godzinie 18:00 w Wodzisławskim Centrum Kultury w ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego. W jego organizację włączył się Polski Związek Niewidomych.

fot.Arthur_Robert-Bogard/pixabay

Wspaniałe kompozycje, występ światowej klasy pianisty złożą się na wydarzenie, które poza niewątpliwymi walorami artystycznymi dodatkowo zwracać będzie uwagę na ważny aspekt społeczny, a mianowicie na funkcjonowanie osób niedowidzących i niewidomych w kulturze. Część koncertu przebiegać będzie w ciemności. Przed fortepianem zasiądzie Piotr Sałajczyk – pianista, kameralista, pedagog przez krytyków zaliczany do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. To laureat nagrody fonograficznej Fryderyk oraz nagrody Orfeusz, przyznanej „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”. Artysta został nominowany do Paszportów Polityki za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego repertuaru. W kręgu jego zainteresowań znajduje się zarówno muzyka najnowsza jak i nieznana muzyka polskiego romantyzmu.

Międzynarodowy Festiwal Gorczyckiego wpisał się już na stałe w nasz kulturalny kalendarz wydarzeń. Wraz z organizatorami tej znakomitej imprezy proponujemy wyjątkowe muzyczne doznania, akcentując zarazem wsparcie dla osób niewidomych i niedowidzących. Jestem przekonany, że dla uczestników koncertu będzie to niezapomniane przeżycie

– zapewnia Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Publiczność zgromadzona w Wodzisławskim Centrum Kultury będzie miała okazję wsłuchać się w utwory skomponowane przez Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena Juliusza Zarębskiego czy George’a Gershwin’a. Dzięki temu koncertowi doświadczy muzycznej uczty w osobliwej aurze.

Koncert uświetni obchody Roku Beethovenowskiego, a dużą jego część wypełnią dzieła Fryderyka Chopina oraz Juliusza Zarębskiego, którego odkrywcą i mistrzem interpretacji jest właśnie solista niniejszego koncertu

– dodaje Adam Wesołowski, dyrektor festiwalu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj