Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Górnictwo: Negocjacje wciąż trwają, kiedy możliwe podpisanie umowy społecznej?

Facebook Twitter

Umowa społeczna pomiędzy górniczymi związkami zawodowymi a stroną rządową na pewno nie zostanie podpisana do końca marca. Do rozmów obie strony wrócą w przyszłym tygodniu, ale z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną będzie to spotkanie online.

Fot. pgg.pl

Jeśli obostrzenia zostaną nieco poluzowane, podpisanie porozumienia będzie możliwe po Wielkanocy – powiedział Radiu 90 Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności. Wciąż sporne kwestie to indeksacja wynagrodzeń i gwarancje zatrudnienia:

Bogusław Hutek: Tak myślę, że się za chwilę spotkamy, to jest taki newralgiczny dla nas punkt. Jeżeli zamkną kopalnię do 2035 roku, górnik ma przepracowane dopiero 10 lat, to są nici. Jak ktoś przerobił 10 czy 15 lat i ma już zniszczony organizm, to gdzie on znajdzie pracę. Musi robić do 65 lat. To są dwa takie punkty zapalne i myślę, że jakoś tam do porozumienia powinniśmy dojść, ale to musi być wola obydwu stron. My możemy ich zrozumieć, ale oni też muszą zrozumieć nas. My musimy jakoś tych ludzi zabezpieczyć.

Stron rządowa wysłała w piątek (26.03.) związkom zawodowym swoje propozycje:

Bogusław Hutek: Kopalnia będzie zlikwidowana nie z winy pracowników. Wcześniej niż jest na osi, myśmy zapisali działania odszkodowawcze. Czy dobre, czy złe- nieważne, ale napisaliśmy działania odszkodowawcze, żeby pracownikowi wypłacić odszkodowanie w wysokości tak, jakby pracował do emerytury itd. Miało to być podpisane przez spółki. Oni się nie chcą zgodzić, więc zaproponowaliśmy, żeby złożyli swoje propozycje, jeśli mają lepsze. Podobno wysłali te propozycje. W poniedziałek (05.04.) im odpowiemy po konsultacjach ze stroną społeczną, że one są nie do zaakceptowania i ewentualnie ponowimy swoje propozycje. Myśmy wysłali, oni wysłali, to jest zasada rozmów i negocjacji.

W piśmie do związkowców strona rządowa zaproponowała indeksację wysokości jednorazowych odpraw pieniężnych dla odchodzących z pracy górników o wskaźnik inflacji oraz – zamiast indeksacji płac – system premiowy, dający szansę wypracowania maksymalnie jednej dodatkowej pensji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024