Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej oddają krew

Facebook Twitter

Górnicy oddają krew. Pracownicy kopalń JSW oddają krew w jastrzębskim Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. To odpowiedź na apel raciborskiego Centrum skierowanego do górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Fot. jsw.pl

W związku z pandemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu zaapelowało o oddawanie krwi. Górnicy od rana ustawiali się w kolejce, żeby podzielić się tym cennym darem.

Oddawanie krwi nie boli, a wręcz pomaga świadomość, że można komuś pomóc. Na pewno nie ma powodów do obaw. Poza tym obsługa fachowa, panie uwijają się jak w ukropie

– mówi Jan, pracownik kopalni Jastrzębie-Bzie.

Słyszałem, że brakuje krwi, dlatego tu jestem. Warto oddawać krew, bo możemy komuś pomagać. Nie zawsze mamy taką okazję, a skoro dziś jest taka akcja, to warto wziąć w niej udział. Za każdym razem dzielę się tą informacją w mediach społecznościowych, zachęcam innych do oddawania krwi. Tego zawsze brakuje, a krwi nie da się wyprodukować inaczej, trzeba oddać

– powiedział pan Piotr z Zakładu Wsparcia Produkcji.

Podczas specjalnej akcji krew można oddawać także w sobotę (11.07.). Pracownicy Terenowego Oddziału w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Krasickiego 21 będą czekać w gotowości w godz. od godz. 8:00 do 13:00.

W poniedziałek 13 lipca, rozpoczyna się akcja oddawania równie potrzebnego osocza. Ten cenny płyn zawiera przeciwciała, które są stosowane w leczeniu chorych na COVID-19. Osocze mogą oddać osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, a następnie potwierdzono ich wyleczenie dwukrotnym ujemnym testem w kierunku RNA SARS-CoV-2. Ochotnicy nie powinni w przeszłości przyjmować transfuzji krwi i jej składników. Kwalifikowane są osoby w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych i nie przyjmują na stałe leków. Pracownicy JSW mogą oddawać osocze w raciborskiej siedzibie Centrum oraz w Terenowych Oddziałach w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju i Wodzisławiu Śląskim – koniecznie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2023