Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Górnicy o odwołaniu Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Facebook Twitter

Jutro i pojutrze (29-30.10.) pracownicy kopalń i zakładów wypowiedzą się w tej sprawie biorąc udział w referendum. Decyzję o zorganizowaniu referendum podjęła Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych z JSW po tym, gdy zarząd firmy wysunął propozycje odebrania pracownikom spółki części istotnych składników płac, a także wprowadzenia sześciodniowego czasu pracy w kopalni Krupiński w Suszcu.

Głosowanie rozpocznie się 29 października na porannej zmianie, a zakończy w czwartek 30 października. Uprawnieni do głosowania będą odpowiadać „tak” lub „nie” na pytanie: „Czy biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., sposób zarządzania spółką oraz działania Zarządu JSW S.A. w zakresie stosowania prawa pracy, uważasz, że Zarząd JSW S.A. utracił wiarygodności i powinien zostać odwołany?”

Związkowcy zaznaczają, że referendum będzie miało charakter sondażowy. – Ale opinia pracowników będzie dla nas wiążąca, jeśli chodzi o dalsze działania – wyjaśnia Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW. – Głosowanie odbędzie się we wszystkich kopalniach i zakładach spółki, w których obowiązuje umowa przedprywatyzacyjna z 5 maja 2011 roku. W referendum nie wezmą udziału tylko pracownicy kopalni Knurów-Szczygłowice, bo ten zakład zarząd JSW kupił od Kompani Węglowej dopiero w sierpniu tego roku – dodaje Brudziński.

Jak informują związkowcy, zarząd JSW zamierza m.in. zamrozić płace górników oraz pozbawić ich na okres trzech lat wypłaty czternastej pensji, deputatu węglowego oraz uprawnień wynikających z Karty Górnika. Chodzi o tzw. bilet z Karty Górnika, dopłaty do chorobowego oraz wprowadzenie innego sposobu wyliczania urlopu wypoczynkowego. Tylko na tych elementach płacowych spółka miałaby zaoszczędzić 1,5 mld zł. – Wprowadzenie tych propozycji w życie oznaczałoby, że każdy pracownik straci blisko 20 proc. swoich rocznych zarobków. W najgorszej sytuacji są ludzie z kopalni Krupiński, bo tam zarząd dodatkowo chce wprowadzić sześciodniowy czas pracy. Sobotnie dniówki miałyby być opłacane tak samo, jak dniówki „czarne” – mówi Roman Brudziński.

Z opinią załóg kopalń JSW o zarządzie spółki, nad którą nadzór właścicielski pełni Skarb Państwa, zamierzają poinformować resort gospodarki i premier Ewę Kopacz.

inf. pras.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024