Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Górnośląska Nagroda Literacka. Dla kogo tegoroczny „Juliusz”?

Facebook Twitter

Przed nami finał siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Okolicznościowa statuetka oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł wręczone zostaną w sobotę (15.10) w Teatrze Ziemi Rybnickiej. To jeden z punktów programu Rybnickich Dni Literatury.

fot.rybnik.eu

Nagroda przyznawana jest za najlepszą w Polsce biografię napisaną w języku polskim, w tym roku nominowano książki Anny Arno, Artura Domosławskiego, Magdaleny Grochowskiej, Danuty Gwizdalanki i Grzegorza Piątka. Z ich autorami będzie się można spotkać jutro (14.10) o 17.30 w eduktorium Juliusz.

Piotr Kuczera: Patronem nagrody jest Juliusz Roger, człowiek umiejętnie łączący różne dziedziny wiedzy i zasłużony dla miasta, osoba niezwykła, wielowymiarowa – był to lekarz, entomolog, etnolog, człowiek zakochany w ludziach i kulturze Górnego Śląska. Życie Juliusza Rogera, które zakończyła nagła i tajemnicza śmierć, było inspiracją do sprofilowania nagrody literackiej wyłącznie do biografii, które fascynują ludzi od zawsze.

– mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 51 pozycji, spośród których kapitała w składzie: Agata Passent, Agnieszka Dauksza, Marta Grzywacz, prof. Zbigniew Kadłubek i prof. Tadeusz Sławek pod przewodnictwem Aleksandry Klich pod koniec czerwca tego roku wybrała najlepszą piątkę:

  • „Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan. Biografia” – Anna Arno
  • „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” – Artur Domosławski
  • „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” – Danuta Gwizdalanka
  • „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władz”y – Grzegorz Piątek

fot.rybnik.eu

Organizatorzy zapraszają na spotkanie z autorami 5 najlepszych biografii w piątek, 14 października o 17.30 do Edukatorium Juliusz. Spotkanie, które poprowadzi Ewa Niewiadomska, będzie szczególnie atrakcyjne dla osób zainteresowanych powstawaniem biografii – z pewnością będzie można usłyszeć o trudzie pisania,  dylematach etycznych autorów oraz o tym, jaki stosunek mają do swoich postaci.

Zwycięzcę poznamy zaś 15 października o godz. 18.00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej, przed spektaklem Teatru Korez „Mianujom mie Hanka”, w którym znakomita Grażyna Bułka zaprezentuje wyjątkowy tekst Alojzego Lyski. Laureat, oprócz wyjątkowej statuetki, otrzyma nagrodę finansową w wysokości 50.000 zł oraz zaproszenie do kapituły kolejnej edycji.

Bezpośrednio po wręczeniu nagrody, około godz. 18.30, w sali kameralnej teatru na I piętrze, odbędzie się konferencja prasowa. Będzie to doskonała okazja do wysłuchania uzasadnienia kapituły oraz rozmowy z laureatem bezpośrednio po zdobyciu przez niego tytułu autora najlepszej biografii w 2022 r.

Warto przypomnieć, że Górnośląskiej Nagrodzie Literackie Juliusz towarzyszy konkurs na Herstorię – organizowany wspólnie z „Wysokimi Obcasami” konkurs dla czytelników, którzy w 30-zdaniowym eseju uzasadniają, której biografii niezwykłej kobiety brakuje na rynku wydawniczym. Zwycięzcę poznamy również 15 października – konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem czytelników, spośród 61 prac jury wybrało 1, której autorka otrzyma 3000 zł.

Dotychczasowi laureaci Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”:

  •  2016 – Małgorzata Czyńska  „Kobro. Skok w przestrzeń”
  • 2017 – Monika Muskała „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”
  • 2018 – Robert Rybicki „Dar Meneli”
  • 2019 – Aleksander Kaczorowski „Ota Pavel. Pod powierzchnią”
  • 2020 – Agnieszka Dauksza „Jaremianka. Biografia”
  • 2021 – Marta Grzywacz  „Nasza pani z Ravensbrück”

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj