Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Górny Śląsk jest pełen zabytków, ale ten jest wyjątkowy. Fundusze Europejskie w Radiu 90! [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Mowa o osiedlu familoków w Czerwionce-Leszczynach, które odzyskuje dawny blask. Udaje się to w dużej mierze dzięki środkom unijnym. Od dziesięcioleci mieszkają tam rodziny górnicze. O osiedle dbała niegdyś miejscowa kopalnia, ale gdy jej zabrakło, pieczę na tym miejscem przejął magistrat.

Miejsce było zaniedbane, budynki nadawały się do remontu, a teren w ich sąsiedztwie nie był zagospodarowany. Dzięki pieniądzom miasta wyremontowano familoki a za pozyskane unijne środki powstała tam wyjątkowa infrastruktura. Mówi burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny, Wiesław Janiszewski:

Dzięki unijnemu dofinansowaniu na Osiedlu Familoków powstało jeszcze jedno ważne miejsce – dodaje rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczny, Hanna Piórecka-Nowak:

To miejsce naprawdę się zmieniło i wypiękniało – mówią mieszkańcy, którzy pamiętają osiedle familoków sprzed lat:

Na nowym placu, który powstał między familokami, organizowanych jest wiele imprez. Ostatnio odbyły się tam pełne atrakcji, Dni Funduszy Europejskich. W ich trakcie można było zagrać w powoli zapominane, niegdyś bardzo popularne na familokach gry jak „zośka” czy „cymbergaj”.

Chętni wzięli też udział w grze terenowej, kilkuosobowe zespoły szukały znanego z miejscowych opowiadań i legend Rozbójnika Ramży. Jednej z drużyn towarzyszył nasz reporter:

Dodajmy, że osiedle familoków, w którego środku zorganizowano Dni Funduszy Europejskich ma wkrótce być także ekologiczne. Trwa termomodernizacja familoków, w planach jest ich podłączenie do sieci centralnego ogrzewania. W Czerwionce-Leszczynach był Robert Krzyżaniak.

Poniżej relacja wideo z Dni Funduszy Europejskich w Czerwionce-Leszczynach:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj