Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gorzyce przyjmują wnioski na węgiel. Nie wiadomo kiedy będzie opał

Facebook Twitter

"Mam nadzieję, że węgiel będzie, bo takie były zapowiedzi rządu"- odpowiada wójt Gorzyc, Daniel Jakubczyk pytany o gwarancje dostawy opału do gminy, która już zbiera wnioski od mieszkańców chętnych na zakup po preferencyjnej cenie. Gorzyce są jednym z samorządów w regionie, który zdecydował się na sprzedaż węgla za nie więcej niż dwa tysiące złotych za tonę.

Rozmawialiśmy z Danielem Jakubczykiem wójtem Gorzyc:

Daniel Jakubczyk: Odpowiadając na potrzeby czy oczekiwania mieszkańców, a przeprowadziliśmy tam jakąś ankietyzację, przyjmujemy w tej chwili już wnioski o zakup węgla na tych preferencyjnych zasadach.

Radio 90: Z tych ankiet wynikało, że jakie jest zapotrzebowanie?

Daniel Jakubczyk: Wyliczone na około 300 ton, w tych granicach operuje. Nie są to jakieś potężne ilości, ale zawsze coś jest.

W tej chwili gmina prowadzi korespondencję z Polską Grupą Górniczą, która ma wyznaczyć najbliższego kwalifikowanego dostawcę węgla. Wciąż jednak nie wiadomo, z jakiej kopalni opał będzie pochodził i jaki będzie jego rodzaj. Wnioski o preferencyjny zakup węgla można składać do 31 grudnia, ale jeśli to możliwe najlepiej nie zwlekać:

Daniel Jakubczyk: Prosimy mieszkańców o złożenie wniosków w możliwie jak najkrótszym czy jak najszybszym czasie i taki termin instrukcyjny wyznaczyliśmy sobie na 30 listopada, ponieważ to musi zostać zrealizowane w tym roku. Jeżeli ktoś pojawi się z wnioskiem w połowie grudnia czy w okresie świąteczno-noworocznym to jest zagrożenie, że tego węgla możemy w gminie Gorzyce nie otrzymać. Chcielibyśmy, żeby wszystkie osoby, które chciałyby kupić węgiel kupić na tych zasadach miały możliwość nabycia go jeszcze w tym roku i zrealizowania.

Konkretnych terminów dostawy węgla do gminy nie ma, jest wybrany skład, skąd opał będą odbierać mieszkańcy:

Daniel Jakubczyk: Nawiązaliśmy kontakt z podmiotami, które prowadzą działalność gospodarczą na terenie gminy Gorzyce w tym zakresie, czyli mają w zakresie swojej działalności gospodarczej wpisany obrót paliwami stałymi i obrót węglem. Uzgodniliśmy zasady współpracy, porozumienia są w tej chwili w przygotowaniu, umowy.

Radio 90: Czyli tam będzie ten węgiel składowany i tam mieszkańcy się będą udawać?

Daniel Jakubczyk: Tak, przez przedsiębiorcę prowadzącego tego typu działalność na terenie gminy Gorzyce.

Wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej gminy oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej i Urzędzie Gminy w Gorzycach. Limit paliwa węglowego na jedno gospodarstwo domowe:

  • 1,5 t – do 31 grudnia 2022 r.,
  • kolejne 1,5 t – od 1 stycznia 2023 r.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lutego 2023