Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gorzyce też segregują olej. W gminie stoją specjalne pojemniki

Facebook Twitter

Także Gorzyce zaczynają zbierać zużyty olej i tłuszcz jadalny. W gminie już stoją specjalne pojemniki, np. przy ulicy Raciborskiej 55 obok SP1, ale także przy Kościelnej, Wiejskiej czy Bogumińskiej.

zużyty olej
fot. pixabay.com

Organizacje, które zajmują się odzyskiwaniem oleju tłumaczą, że olej tak samo jak plastik czy szkło jest odpadem, który dostaje drugie życie. Jak go segregować? Należy go zlewać do plastikowej butelki PET. Gdy butelka jest pełna, szczelnie zakręcona powinna wylądować w pojemniku, są specjalnie oznaczone. Oleje mogą segregować już także mieszkańcy Cieszyna czy Czerwionki- Leszczyn.

Mapa z ich lokalizacjami znajduje się na stronie: www.segregujolej.pl/mapa

Pojemniki do segregacji oleju są regularnie opróżniane, a ich zawartość trafia do fabryki. Zużyty olej zostaje tam oczyszczony z przypalonych resztek jedzenia i wody. Butelki PET są poddane recyklingowi, a resztki jedzenia wysłane do biogazowni. Tak oczyszczony olej trafia do dalszej obróbki w przemyśle petrochemicznym – jest przetwarzany na składnik biopaliwa lub paliwo lotnicze. Tym sposobem zmniejsza się emisję dwutlenku węgla w transporcie lotniczym i samochodowym. Dzięki właściwej utylizacji i recyklingowi oleju oszczędza się zasoby naturalne – zmniejsza się zapotrzebowanie na uprawę roślin wykorzystywanych w branży spożywczej i przemysłowej.

Jak prawidłowo segregować olej w kuchni?

Zużyty olej jadalny przelewaj do plastikowej butelki PET. Gdy napełnisz butelkę szczelnie ją zakręć i wrzuć do pojemnika przeznaczonego do segregacji zużytego oleju w swojej okolicy.

Co segregować?

Możesz segregować wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, które używasz do przygotowywania posiłków w swoim domu, np. tłuszcz z pieczonego mięsa, olej ze smażenia, pozostałą marynatę do mięsa, olej pochodzący z puszek i konserw, olej z marynowanych warzyw. Nie wylewaj ich do zlewu – szkodzisz w ten sposób przewodom kanalizacyjnym w swoim domu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj