Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Grozi nam martwa uchwała antysmogowa? PAS: Samorządy nie korzystają z antysmogowych uprawnień

Facebook Twitter

Samorządy nie korzystają z antysmogowych uprawnień - uważa Polski Alarm Smogowy. Po siedmiu latach od wejścia w życie uchwały antysmogowej PAS oczekuje zdecydowanych kroków od prezydentów, burmistrzów wójtów i starostów.

uchwała antysmogowa

Polski Alarm Smogowy – uchwała antysmogowa nie jest realizowana

Dziś rola samorządowców ogranicza się do prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych i wspierania mieszkańców w pozyskiwaniu dotacji na wymianę źródeł ciepła albo przyznawaniu tych dotacji:

Emil Nagalewski: W naszej opinii to jest jednak za mało. Dzisiaj nie ma skuteczniejszego sposobu na walkę ze smogiem, jak egzekwowanie antysmogowych przepisów.

Radio 90: Co konkretnie może zrobić samorząd? Co powinien zrobić?

Emil Nagalewski: Samorząd może wszcząć postępowanie administracyjne, które powinno się zakończyć nakazem wymiany nielegalnego źródła ciepła. Może skierować sprawę do sądu. I wreszcie, jeśli mamy do czynienia z nielegalnym źródłem ciepła, to w myśl uchwały antysmogowej to jest wykroczenie. W przypadku takiego wykroczenia sprawa może zostać skierowana na policję. I to są te trzy ścieżki, które umożliwiają skuteczną walkę ze smogiem i z kopciuchami.

Dlaczego samorządy tego nie robią ? Bo boją się swoich wyborców i zwyczajnie nie chcą karać swoich mieszkańców. Jest jeszcze jeden powód, w myśl przepisów samorządy mogą egzekwować przepisy, ale wcale nie muszą tego robić.

Dla Emila Nagalewskiego koordynatora Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim, z którym rozmawiał Arkadiusz Żabka, sytuacja jest jednak klarowna

Emil Nagalewski: W mojej opinii i w opinii naszych prawników to jest sytuacja zero jedynkowa. Jeśli mamy źródło ciepła niezgodne z uchwałą antysmogową, to użytkownik takiego kotła popełnia wykroczenie, za każdym razem rozpalając tym kotle. My nie możemy pozwolić sobie na lekceważenie przepisów prawnych, skoro oczekujemy, że przepisy ruchu drogowego będą respektowane. Tego samego mamy prawo oczekiwać od osób, które korzystają z nielegalnych źródeł ciepła, że po prostu przepisy będą wobec nich egzekwowane. Następne wybory samorządowe za 5 lat to będzie bardzo ważny okres. W tym momencie w wielu miejscach rozstrzygnie się, czy uchwała antysmogowa nie będzie prawem martwym w niektórych miejscowościach.

Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego podkreślają, że skończyło się też przyzwolenie społeczne na korzystanie z kopciuchów. Co coraz więcej osób wymieniło piece i oczekuje też tego od swoich sąsiadów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024