Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Groźne osy i szerszenie w naszym regionie. Na co musimy uważać?

Facebook Twitter

W regionie nie ma dnia by strażacy nie usuwali gniazd os i szerszeni z prywatnych posesji i pustostanów. W Cieszynie minionej doby było takich wyjazdów 22, poprzedniej 21. Groźne użądlenia są pod czujnym okiem inspektora sanitarnego. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w tej sprawie.

Fot. umsiedlungen \ pixabay.com

Ostrzeżenie stało się szczególnie aktualne, gdy zmarł mężczyzna, którego użądliła pszczoła lub szerszeń. Bezpośrednią przyczynę zgonu ma potwierdzić jeszcze sekcja zwłok. To na razie jeden przypadek w skali kraju tego lata, ale użądlenia mogą być niebezpieczne szczególnie dla osób, które mają nagłe reakcje alergiczne na jad owadów.

GIS przypomina, że zwykle użądlenie jest niegroźne i powoduje jedynie zaczerwienienie i miejscowy ból. Są jednak przypadki, że sytuacja staje się dramatyczna, a bardzo groźne mogą być użądlenia w okolice szyi, podniebienia, języka, czy wewnętrznej powierzchni policzków oraz przełyku. Do pisma głównego krajowego inspektora dołączają się z przestrogami również powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj