Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami weszła oficjalnie w struktury śląskich terytorialsów

Facebook Twitter

To kolejny krok w budowie Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych z psami w WOT w całej Polsce. Jak bowiem pokazują doświadczenia zdobyte podczas tworzenia GPR K9 WOT w 13. Śląskiej Brygadzie Poszukiwawczo-Ratowniczej, czworonożny „terytorials” może świetnie się sprawdzić w tej służbie.

mat. prasowe

Monika Krasińska-Ligejka: Opracowany przez nas program szkolenia nie tylko psów, ale i nawigatorów czy planistów mogą teraz wdrażać w życie pozostałe Brygady, bo wiemy, że się sprawdza a nasza Grupa tak jak zakładaliśmy jest realnym wsparciem dla służb w czasie poszukiwań

– podkreśla Monika Krasińska-Ligejka, koordynator GPR K9 WOT. Jak dodaje, żołnierze którzy są w Grupie, przeszli szkolenia zarówno podstawowe jak i specjalistyczne tak by w pełni być gotowym do udziału a akcjach:

Monika Krasińska-Ligejka: To bardzo ważne by żołnierze potrafili działać na najwyższym poziomie bez względu czy działają podczas akcji poszukiwawczej z przewodnikiem psa czy jako nawigator np. szybkiej trójki. Musimy pamiętać, że tu chodzi o ludzkie życie i niekompetencja może doprowadzić do tragedii. Dlatego tak ważne jest szkolenie i odpowiedzialne podejście do tworzenia takich grup.

Warto dodać, że planiści 13 ŚBOT kończą właśnie tworzenie specjalnych map, które pomogą wszystkim służbą na Śląsku w planowaniu poszukiwań i wyznaczaniu terenu do przeszukania. Sejm uchwalił również ustawę, w której psy kontraktowe w wojsku na równi z psami służbowymi zarówno w wojsku jak i policji czy straży pożarnej mają prawo do „psiej emerytury”. Ustawa czeka na głosowanie w Senacie i podpis Prezydenta.

Obecnie w 13. ŚBOT służą trzy psy Ares, Byczek i Carbon

Wszystkie trzy psy zdały państwowe egzaminy i są certyfikowanymi psami ratowniczymi mogącymi brać udział w akcjach terenowych. Na egzaminy czekają już kolejne psy i jeśli tylko ukończą je z pozytywnym wynikiem, to dołączą do Grupy. Jednocześnie wciąż trwa nabór przewodników z psami, wszyscy chętni mogą swoje zgłoszenia wysyłać na adres 13sbot.rzecznik@ron.mil.pl.

Aby podpisać kontrakt z przewodnikiem psa i „wciągnąć” go do służby trzeba spełnić przede wszystkim dwa warunki. Przewodnik musi zostać żołnierzem Obrony Terytorialnej a pies musi mieć zdany minimum egzamin klasy 0 terenowy lub gruzowiskowy zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie wykorzystania zwierząt w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2021