Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Gruszka: Decyzja o zamknięciu granicy jest dla nas niezrozumiała

Facebook Twitter

Fala krytyki wylewa się na marszałka województwa i wojewodę śląskiego, że nie rozmawiali wcześniej z hetmanem kraju morawsko-śląskiego, który był inicjatorem zamknięcia granicy czeskiej dla mieszkańców województwa śląskiego. Przypomnimy, że to po jego interwencji rząd Republiki Czeskiej postanowił zamknąć granicę dla mieszkańców województwa.

Arkadiusz Żabka pytał o to Sławomira Gruszkę rzecznika Marszałka Województwa Śląskiego:

Decyzja rządu czeskiego to decyzja z piątku (12.06.). Działanie marszałka Jakuba Chełstowskiego jest od soboty, czyli jest podjęte niemalże od razu po tym, jak ta decyzja po stronie czeskiej zapadła.

Radio 90: To już właściwie dzisiaj jest wizytówkową porażką województwa śląskiego, która jawi się jako czerwona plama w środku Europy.

Nie chcę weryfikować mapy czeskiej. My mówimy o faktach, a fakty są takie, że mamy niesamowitą skalę przebadanych mieszkańców. Takie dane przedstawiamy stronie czeskiej. Prezentujemy procenty, w których stwierdzony jest koronawirus. Fakty również są takie, że po stronie czeskiej pojawiają się zagrożenia i przypadki koronawirusa.

Decyzja o zamknięciu jest dla nas niezrozumiała- dodaje Sławomir Gruszka:

Radio 90: To była błędna decyzja, zamknięcie granicy dla mieszkańców województwa śląskiego, czy oni mieli prawo się bać, bo jednak mamy ilość zachorowań większość niż w całej Republice Czeskiej.

To jest decyzja niezrozumiała zupełnie. Łączy nas Unia Europejska, mamy strefę Schengen, tymczasem województwo śląskie zestawiane jest ze Szwecją i Portugalią. Niezrozumiałe są te sytuacje, szczególnie że też nie było sygnału, że do takich decyzji może dojść. Zamknięcie granicy nie zapobiegnie nierozprzestrzenianiu się wirusa, bo doskonale wiemy, że ten wirus poza zbliżeniem jest też przenoszony w powietrzu, mieszkańcy pozostałych regionów mogą się przedostać na południe Europy.

Na dziś zaplanowana jest polsko-czeska wideokonferencja pomiędzy marszałkiem i wojewodą śląskim, a hetmanem kraju morawsko śląskiego.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj