Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Grypa zbiera żniwo w regionie. Jak zapobiec zachorowaniu?

Facebook Twitter

Na początku stycznia zachorowań na grypę na Śląsku, było nieco ponad 10 tysięcy. W drugiej połowie lutego jest już ich 25 810. Takie dane publikuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach. Grypa atakuje w regionie, tak jak w całej Polsce. W tym roku z powodu grypy zmarło już siedem osób.

fot. Mojpe/ pixabay.com

Aby ustrzec siebie i innych przed chorobą należy przede wszystkim zachować higienę – mówi lekarz chorób zakaźnych Agnieszka Matkowska-Kocjan:

Myjemy jak najczęściej ręce. Porządne umycie wodą z mydłem, przez kilkadziesiąt sekund. Jeżeli kaszlemy, to nie w dłoń, tylko w łokieć. Łokciem raczej nie witamy się z innymi osobami, więc jeżeli w zgięciu łokciowym będziemy mieli jakieś swoje zarazki, to raczej nie stanowią one zagrożenia dla innych osób. Nie kaszlmy w przestrzeń przed sobą, bo ten aerozol, który wydmuchujemy, to jest jedno wielkie siedlisko wirusów. A najlepiej byłoby nosić po prostu maseczki.

Nie powinniśmy lekceważyć pierwszych objawów. Co ważne, nie należy do nich katar, który o tej porze roku miewają wszyscy:

Katar, jest rzadko objawem grypy.Prawdziwa grypa nie powinna być mylona z innymi wirusami wywołującymi podobne objawy. Tak więc, grypa objawia się przede wszystkim wysoką gorączką, suchym kaszlem, ogólnoustrojowymi objawami typu: robicie, uczucie osłabienia, bóle mięśni. Rzadko mamy do czynienia z katarem. katar jest objawem raczej przeziębieniowym.

Nie powinniśmy też na siłę próbować chodzić do pracy, bo może być z tego więcej szkody niż pożytku:

Do powikłań zarażenia wirusem grypy zaliczamy np. zapalenie mięśnia sercowego, powikłanie bakteryjne jak zapalenie płuc. Wirus grypy może być bardzo niebezpieczny dla osób z chorobami przewlekłymi czy kobiet ciężarnych. Należy pozostać w domu, żeby nie stanowić zagrożenia dla innych. Nie powinniśmy chodzić z objawami grypy do pracy. Ryzyko daje pozostawanie w kontakcie w odległości jeden do dwóch metrów z osobą, która ma objawy.

– mówi nam doktor Agnieszka Matkowska-Kocjan.

W okresie grypowym dbaj o higienę, o dokładne mycie rąk, o urozmaiconą dietę bogatą w składniki odżywcze, witaminy oraz minerały. Zadbaj również o zdrowy, długi sen i odpowiedni do pogody ubiór.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 marca 2021