Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gryt w Radiu 90: Umarzając podatek pomogłem firmom

Facebook Twitter

Dziś (23.11.) Porannym Gościem Radia 90 był Wójt Lysek Grzegorz Gryt. Przypomnijmy, że w Sądzie Rejonowym toczy się postępowanie przeciwko wójtowi. Prokuratura zarzuca mu przekroczenie uprawnień przy umarzaniu zaległości podatkowych firmom. Zdaniem śledczych gmina straciła 300 tysięcy złotych.

Wójt Grzegorz Gryt jest zupełnie innego zdania:

Uważam, że było to konieczne. Wystarczy popatrzeć na sytuację rynku pracy. 8 lat wstecz – miejsc pracy nie było. Dziś jaka jest sytuacja? Jest w zasadzie brak pracowników. Więc wtedy była taka sytuacja, że te przedsiębiorstwa potrzebowały pomocy, ja bym nie powiedział, że to była strata, to była inwestycja w gminę, bo gdy dziś spojrzymy na te przedsiębiorstwa, którym umorzyłem podatki, oni płacą teraz podatki bez zaległości, czyli ta pomocna dłoń wsparła te przedsiębiorstwa.

Póki co w sądzie proces się toczy, a finału nie widać. Dziś dla gminy liczącej 9,5 tysiąca mieszkańców oraz 10 sołectw najważniejsze jest pozyskiwanie zewnętrznych środków na rozwój Lysek:

Choćby tylko środki pomocowe, które pozyskaliśmy, a które będziemy na pewno wykorzystywać w 2019 roku, a więc termomodernizacja kolejnej szkoły, co roku inny obiekt oświatowy poddajemy termomodernizacji. (…) Będziemy na pewno realizować zadanie związane z energooszczędnymi oświetleniami, bo takie środki też posiadamy już zdobyte. (…) Mamy też środki na budowę 3 km ścieżek rowerowych.

A cała rozmowa z Wójtem Lysek Grzegorzem Grytem tutaj:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022