Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Grzebałkowska, Jagielski i Grzędziński na festiwalu dokumentu w Wodzisławskim Centrum Kultury

Facebook Twitter

Już w sobotę (30.10.) w ramach festiwalu dokumentu „Optyka wymienna”, Wodzisławskie Centrum Kultury gościć będzie twórców zdeterminowanych, by sięgać po tematy istotne. Zaproszenie na trzecią edycję wydarzenia przyjęli Magdalena Grzebałkowska, Wojciech Jagielski Wojciech Grzędziński. 

Próbując skonstruować kompletny obraz czegoś, warto spoglądać z kilku perspektyw. Próbując zrozumieć bieg ogółu, warto wsłuchać się w tętno jednostki. I począwszy od niej budować szerszą opowieść o świecie, o sobie. Bliskość, zanikanie, relacje między jednym a drugim, przenikanie przestrzeni osobistych i twórczych, sztuka wyboru – to zagadnienia, wokół których koncentrować się będzie festiwalowe wydarzenie. Odnosić się do nich będą twórcy dokumentujący rzeczywistość za pomocą słowa i obrazu. Za sprawą spotkania panelowego, jak i indywidualnych spotkań autorskich słuchacze będą mieli okazję ku temu, by swoje patrzenie na świat skonfrontować z tym, czego doświadczą podczas „Optyki wymiennej”.

Wojciech Jagielski

Bogatym doświadczeniem zapracował sobie na miano specjalisty od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Tekst jego autorstwa sukcesywnie pojawiają się w „Tygodniku Powszechnym”. Dziennikarz współpracuje z BBC oraz Le Monde. Przez ponad dwadzieścia lat związany był z redakcją „Gazety Wyborczej”, przez dziesięć z Polską Agencją Prasową. „Dobre miejsce do umierania”, „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Trębacz z Tembisy”, „Wszystkie wojny Lary”, „Strona świata” – to tylko wybrane publikacje, które przyniosły mu uznanie. Wojciech Jagielski jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody im. ks. Tischnera, Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Dariusza Fikusa, nagrody PEN Clubu, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej MediaTory. Był nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Literackiej Nike.

fot.W. Jagielski – autor Albert Zawada/ mat.prasowe

Magdalena Grzebałkowska

To specjalizująca się w reportażu biograficznym i historycznym reporterka. Ma szczęście do zajmujących tematów. Ma też intuicję, cierpliwość, precyzję i interesujący styl, za pomocą których stara się przedstawić jak najszerszy obraz konkretnego człowieka i sytuacji. Jest autorką bestsellerowych książek: „Beksińscy. Portret podwójny”, „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Komeda. Osobiste życie jazzu”, „1945. Wojna i pokój” oraz wydanej w tym roku książki „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”. Jest m.in. laureatką nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Za publikację „1945. Wojna i pokój” otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike. Jej teksty tworzyły „Magazyn” i „Duży Format” – dodatki „Gazety Wyborczej”, z którą reporterka związana jest od lat.

fot.M. Grzebałkowska – autor Łukasz Głowala/ mat.prasowe

Wojciech Grzędziński

Był tam, gdzie świat stawał na krawędzi, min. w Gruzji, w Libanie, w Afganistanie czy na Ukrainie. I choć od esencji zdarzeń dzielił go obiektyw aparatu, granica ta nie była na tyle szczelna, by nie czuć. Doświadczenia wracały. Powstawała też trudna, ale potrzebna fotografia. Słowa te odnoszą się nie tylko do dokumentów z sytuacji kryzysowych, ale i tych, za pomocą których ich autor zajmująco opowiada o tożsamości kulturowej, konstruuje portrety, czy rejestruje „niezwyczajną” codzienność. Prace jego autorstwa nagradzane były między innymi w prestiżowych konkursach: Grand Press Photo, World Press Photo, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards i wielu innych. W latach 2011-15 był szefem fotografów i oficjalnym fotografem Prezydenta RP. Pracę fotoreportera zaczynał w „Życiu”, później współpracował m.in. z „Rzeczpospolitą” i „Dziennikiem”. Obecnie pracuje jako freelancer.

fot.W. Grzędziński – Michał Warda/ mat.prasowe

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021