Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Grzegorz Osóbka: Nie zabraknie strażników do kontroli pieców

Facebook Twitter

Komendant Straży Miejskiej w Jastrzębiu -Zdroju, Grzegorz Osóbka w rozmowie z naszym reporterem Arkadiuszem Żabką zapewnia, że nie zabraknie strażników do kontroli pieców. Ci od połowy grudnia wspólnie z policją muszą sprawdzać czy klienci noszą maseczki w galeriach handlowych.

Od nowego roku strażnicy muszą również zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej sprawdzać, czy ktoś nie ogrzewa domu piecem starszym niż 10 lat:

Radio 90: Ile zamierzacie dzisiaj skontrolować pieców?

Grzegorz Osóbka: Nie powiem panu ile zamierzamy skontrolować, bo to wynika z tego ile czynności wykonają strażnicy w terenie, to jest uzależnione od stanu osobowego.

Radio 90: Czy ma pan ludzi żeby przeprowadzić takie kontrole?

Grzegorz Osóbka: W tej chwili mam patrole które podlegają w połowie do dyspozycji policji, bo przypomnę, że od połowy grudnia z polecenia wojewody śląskiego obligatoryjnie wyznaczamy patrole do współpracy z policją do kontroli przestrzegania przepisów sanitarnych w obiektach użyteczności publicznej, natomiast te patrole pozostałe są w dyspozycji dyżurnego, wykonują interwencje bieżące plus dodatkowo zadania przedstawione na odprawie, a więc kontrola urządzeń grzewczych.

Straż Miejska w Jastrzębiu

Najpierw pouczenie, potem kara

– podkreśla szef jastrzębskiej Straży Miejskiej:

Radio 90: Będą od razu nakładane mandaty, kary czy pouczenia?

Grzegorz Osóbka: Ja powiem tak, wczytywałem się w wytyczne alarmu smogowego, są tam różne sugestie i z pewnością będziemy starali się najpierw poprzez zachętę przymusić ludzi do tego aby do tej wymiany doszło. Na pewno będziemy patrzeli łaskawym okiem na ludzi którzy już poczynili jakieś kroki w kierunku wymiany urządzeń grzewczych, czyli wystąpili z wnioskami o montaż czy dofinansowanie tych urządzeń. Będziemy z każdej strony podchodzić indywidualnie i nie jest to naszym celem aby karać każdorazowo, naszym celem jest wymuszenie na jak największej ilości odbiorców czy użytkowników, by wymienili stare kotły na urządzenia spełniające normy.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023