StartWiadomości dnia Wywiady

Grzegorz Wolnik w Radiu 90: „Jesteśmy regionem często niezauważanym w Katowicach”

Cała rozmowa do przeczytania:

Radio 90: Gościem Radia 90 Grzegorz Wolnik – nowo wybrany przewodniczący Sejmiku Śląskiego. Gratulacje!

Grzegorz Wolnik: Dziękuję bardzo!

Radio 90: Po raz pierwszy chyba rybniczanin został przewodniczącym Sejmiku Śląskiego?

Tak, zdecydowanie, po raz pierwszy mamy reprezentację we władzach sejmiku i myślę, że jest to dla nas duży awans, jeżeli chodzi o subregion rybnicki, ponieważ będziemy mieli na pewno możliwość wyrażania głośniej swoich opinii i swoich potrzeb. I tak widzę swoją rolę.

Radio 90: Na to liczą przede wszystkim samorządowcy, z którymi rozmawiam, mówią: w końcu mamy swojego człowieka. Na ile to jest realne, na ile to jest możliwe – przełożenie i wykorzystanie – mówiąc wprost – tego stanowiska.

Przewodniczący sejmiku organizuje jego pracę, w związku z tym należy z tego faktu skorzystać i będę mógł w tym momencie zapraszać na przykład lokalnych samorządowców na sesje, na komisje, po to, żeby bezpośrednio oni mogli wyrażać swoje potrzeby, opinie. Nie tylko ja muszę robić wszystko w ich imieniu, bo bardziej wiarygodne będzie to wtedy, kiedy będzie docierał do Katowic głos ze wszystkich naszych gmin i miast.

Radio 90: Do tej pory ten głos był niesłyszalny? Był ten rejon zaniedbany, ta część województwa śląskiego? Bo często się mówiło, że aglomeracja katowicka, aglomeracja katowicka, natomiast tu u nas…

Panie redaktorze, może nie powinienem tego mówić, ale to chyba jest odczucie większości samorządowców, że do pewnego momentu województwo śląskie kończyło się na Mikołowie, gdzieś tam nie byliśmy zauważani. Było to widać chociażby przy dzieleniu środków, zobaczmy w jaki sposób są doinwestowane są chociażby szpitale i porównajmy z naszym rybnickim, największym w okolicy, zwróćmy uwagę na drogi wojewódzkie – w jakim są stanie i myślę, że odpowiedź nasuwa się sama.

Radio 90: Grzegorz Wolnik jest w stanie to zmienić?

Grzegorz Wolnik sam tego nie zmieni, ale na pewno będzie starał się tworzyć warunki do tego, żebyśmy to wszyscy wspólnie mogli zmieniać. A my mamy jeszcze jeden atut – mamy swojego członka zarządu województwa – pani Gabriela Lenartowicz – raciborzanka, ale związana również z Rybnikiem, zasiada w zarządzie województwa, myślę, że wspólnie będziemy tworzyli taki tandem, który będzie starał się o jak najlepszy rozwój naszej części województwa.

Radio 90: Tutaj droga Pszczyna-Racibórz się kłania.

Absolutny priorytet! Jeśli chodzi o drogę Pszczyna-Racibórz to tego musimy bezwzględnie dopilnować – jestem już po rozmowie z nowo wybranym prezydentem i obiecałem mu, że dołożę wszelkich starań i będę pilnował tego, żeby drodze Pszczyna-Racibórz nic się nie stało. I oczywiście Droga Główna Południowa – to kolejne duże wyzwanie.

Radio 90: To są drogi, co jeszcze?

Generalnie całe RPO, czyli Regionalny Program Operacyjny na kolejną perspektywę unijną. Kwestia komunikacji chociażby, Rybnik może bardzo wiele zyskać na tym, że jest bezpośrednio wpisany do tych obszarów, które mogą pozyskać środki na komunikację niskoemisyjną. Powinniśmy z tego skorzystać.

Radio 90: Co to znaczy komunikacja niskoemisyjna?

Autobusy napędzane gazem, napędzane alternatywnymi źródłami, to jest to, co nam by się zdecydowanie przydało.

Radio 90: Dotknął pan tematu Rybnika, ten temat siłą rzeczy musi się pojawić. Nowy prezydent w Rybniku wczoraj złożył ślubowanie, czy zaproponował panu współpracę?

Zaproponował i ta współpraca oczywiście będzie, ale niesformalizowana, ponieważ nie planuję przejścia do urzędu w Rybniku. Zostanę tam gdzie jestem.

Radio 90: Bo jednocześnie jest pan pełnomocnikiem burmistrza Czerwionki-Leszczyn.

Tak i myślę, że z tego stanowiska równie dobrze mogę służyć całemu subregionowi. Bo mam dzisiaj spojrzenie na Rybnik trochę z zewnątrz. Chciałbym, żeby Rybnik bardziej zaangażował się we współpracę z miastami, gminami ościennymi. To zresztą jest zgodne z pewną nową filozofią również rozwoju, jeżeli chodzi o środki unijne. Rybnik jest tym ośrodkiem metropolitalnym, ale nie może być samotną wyspą. Musi się otworzyć, musi wyjść…

Radio 90: Był zamknięty za czasów prezydenta Fudalego?

Mam wrażenie, że coraz bardziej się zamykał. I chyba nie jest to tylko moje wrażenie.

Radio 90: I to mówi człowiek, który odmówił Kuczerze… można tak powiedzieć…

Dlatego, żeby właśnie móc rozmawiać z prezydentem Kuczerą jak równy z równym, a nie jako podwładny.

Radio 90: Panie Grzegorzu, co pana wieloletnie doświadczenie polityczne mówi panu na temat tego, co teraz będzie się działo w Rybniku? Bo przed prezydentem Kuczerą stworzenie gabinetu, być może dzisiaj poznamy nazwiska zastępców, a większości w Radzie póki co nie ma.

Znając roztropność prezydenta Kuczery, jestem przekonany, że stworzy na pewno bardzo dobry team najbliższych współpracowników, a Rada się z czasem do nich przekona. W Radzie zakładają przecież samorządowcy, społecznicy, to nie są twardogłowe betony, które będą głosowały „nie, bo nie”, tylko będą obserwowali radni, jak będzie sobie poczynał prezydent i na pewno będą te uchwały, które są dla miasta, dla mieszkańców korzystne – a sądzę, że będą tylko takie, będą je akceptować.

Radio 90: Sytuacja, która zdarzyła się po 30 listopada zaskoczyła wszystkich – i wygranych i przegranych. Stworzenie w tak krótkim czasie grupy ludzi nie jest proste.

No faktycznie, życie pisze czasem takie scenariusze, które nas zaskakują, ale pamiętajmy, że wokół prezydenta Kuczery i wokół Platformy Obywatelskiej – bo z tego ugrupowania prezydent się wywodzi – jest wiele osób, którzy mają doświadczenie samorządowe, biznesowe i z nich tworzymy taki team, który sobie poradzi.

Radio 90: Mówił pan, że będzie zapraszał samorządowców do Katowic. Czy już mamy jakiś harmonogram, czy już były jakieś rozmowy?

Nie ma jeszcze harmonogramu, natomiast jestem po rozmowie z większością wójtów, prezydentów, burmistrzów, którym deklarowałem pełną współpracę i pełną dyspozycyjność i będziemy reagowali wedle potrzeb, a one się na pewno w najbliższym czasie pojawią.

Radio 90: Myślę, że pierwsza będzie Czerwionka…

Czerwionki chyba nie muszę zapraszać, bo ona wszędzie gdzieś tam jest w moim życiu obecna mimo że jestem rybniczaninem.

Radio 90: Dziękuję bardzo!

Dziękuję!

Zostaw komentarz