Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Grzesiak: Coraz większa odpowiedzialność, a pieniądze te same. Walczymy o lepsze wynagrodzenie

Facebook Twitter

''Coraz większa odpowiedzialność, a pieniądze te same. Walczymy o lepsze wynagrodzenie i o takie same prawa jakie mają pielęgniarki czy lekarze'' - mówił porannej rozmowie w Radiu 90 ratownik medyczny Wojciech Grzesiak z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Jak już was informowaliśmy, w całym kraju trwa protest ratowników medycznych.

Nasze decyzje często skutkują tym, czy człowiek przeżyje czy nie

-przyznaje poranny gość Radia 90:

Wojciech Grzesiak: My przyjeżdżamy do człowieka w kryzysie, gdzie dzieje się sytuacja bardzo szybko i dynamicznie, nasze decyzje zanim zawieziemy człowieka na SOR mają nieraz największe znaczenie, czy człowiek przeżyje, w jakim stopniu medycy i lekarze będą go mogli wyprowadzić na prostą zdrowotną, bardzo wiele zależy od tej przed szpitalnej pomocy w ratownictwie medycznym.

Ratownicy medyczni chcą mieć takie same prawa jak inne zawody medyczne, dlatego też walczą o ustawę o zawodzie ratownika medycznego, by mieć przywileje takie jak policjanci, czy strażacy. Pandemia wyraźnie pokazała jaką rolę odgrywają ratownicy. Jak przyznaje poranny gość Radia 90:

Czwarta fala już się rozpoczęła, a najwięcej wyjazdów jest do osób niezaszczepionych:

Radio 90: Czuje pan, że nadchodzi już ta czwarta fala?

Wojciech Grzesiak: Tak, już powoli się zaczyna, także w naszym województwie zaczynają się wezwania. Niestety w 80% do ludzi, którzy nie są zaszczepieni z różnych względów, tutaj nie mnie oceniać, bo są tacy którzy zaszczepieni być nie mogą ze względów medycznych, to jest bardzo mała część. Większość tych ludzi których ponownie dotyka koronawirus to są osoby niezaszczepione i oni niestety ulegają temu, że delta ich dopada i te skutki w ich zdrowiu są fatalne.

fot.pixabay.com

Tymczasem na przykład w Rybniku według ostatnich danych zaszczepionych jest zaledwie 49% mieszkańców. Dane w województwie śląskim są na podobnym poziomie:

Radio 90: Dlaczego połowa osób się nie chce zaszczepić?

Wojciech Grzesiak: Ja myślę, że szeroko rozumiana akcja internetowa, najróżniejszych środowisk, ludzi, którzy w sposób nieodpowiedzialny piszą na blogach, snują teorie, to jest moje zdanie, teorie spiskowe na temat niezbadanych szczepionek i późniejszych skutków ubocznych, myślę że to skutkuje tym, że ludzie się nie zaszczepili.

Radio 90: Zmienił się nasz stosunek do pandemii?

Wojciech Grzesiak: Myślę, że zmienił się i to na niekorzyść, ponieważ ludzie chyba za bardzo się przyzwyczaili do tego. Ci którzy są zdrowi mówią sobie, że i tak mnie to nie dopadło, więc mnie to nie dopadnie.

A cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z ratownikiem medycznym Wojciechem Grzesiakiem z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach do zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2022