Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Grzybiarze uniemożliwili wjazd straży do pożaru lasu. Drogi zablokowane samochodami!

Facebook Twitter

Wybierasz się do lasu na grzyby samochodem? Nie blokuj do niego wjazdu- apelują leśnicy. W niedzielę (12.09.) grzybiarze uniemożliwili wjazd raciborskiej straży pożarnej, która chciała wjechać do płonącego lasu w okolicach Rud. Strażacy musieli szukać innej drogi dojazdowej, na szczęście pożar udało się opanować.

Rozmawialiśmy z zastępcą nadleśniczego Nadleśnictwa Rudy Raciborskiej Tomaszem Pacią:

Tomasz Pacia: Mieliśmy sytuację, kiedy podczas pożaru lasu w pobliżu miejscowości Rudy wozy bojowe straży pożarnej nie mogły wjechać do lasu, ponieważ wjazd był zablokowany. Pozostawiona przestrzeń umożliwiłaby przejazd samochodu osobowego i pewnie tak to sobie tłumaczyli kierowcy, ale dla ciężarowego, wielkiego samochodu straży pożarnej było to niemożliwe. Na szczęście sytuacja została opanowana i nie doszło do rozległego pożaru, ale patrząc na nasze doświadczenia sprzed 29 lat – chyba wszyscy mieszkańcy Śląska pamiętają wielki pożar w okolicy Kuźni Raciborskiej – musimy o tym pamiętać.

Tomasz Pacia, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Rudy Raciborskiej

Dlatego też nadleśniczy Tomasz Pacia zwraca uwagę, by parkować w lesie z głową:

Tomasz Pacia: Dzisiaj w tym okresie, kiedy pojawiły się grzyby w naszych lasach, obserwujemy wzmożony ruch samochodowy, głównie dotyczy do wjazdów do lasu. Z tego miejsca chciałbym bardzo mocno zaapelować, aby parkując przy drogach leśnych, na parkingach leśnych, pamiętać o zasadach ruchu drogowego. Zawsze musimy zakładać, że tą drogą musi wyjechać w skrajnym wypadku albo samochód straży pożarnej, albo jeżeli to są dni robocze, może być potrzeba, żeby wyjechał duży samochód z drewnem.

W ostatnich latach w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie powstały nowe leśne parkingi, stare zostały rozbudowane. Jak jednak pokazuje życie, miejsc parkingowych ciągle jest za mało. Pamiętajmy, że straż pożarna ma prawo staranować pojazd, który blokuje wjazd podczas akcji ratowniczej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2022